Hakkımızda
E-Bülten sistemimize üye olarak, tüm güncel duyurulardan ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!
01.05.2017
ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!

ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!

Reyting ve reklam amacıyla Down sendromlu çocuk ve bireylerin İSTİSMAR edilmesine bir yenisi daha eklendi!

Yaşları gereği cinsel dürtüleri ve buna bağlı olarak evlilik hayalleri artan Down Sendromlu bireylere çok istiyorlar diye temsili düğün yapılmasının veya gelinlik giydirilerek düğüne benzer eğlenceler yapılarak Televizyon Programlarında, haberlerde, belediye etkinliklerinde ve sosyal medyada gösterilmesinin yanlış olduğu, bireyin zihinsel gelişimine ve doğru – yanlış kavramlarını yorumlamasına büyük zararlar verdiği bilinmektedir.

Temsili yapılan evlilik töreni veya gelinlik giydirilmesinden sonra; bireyin kendini sorgulamaya başlayarak, Madem gelinlik giyindim kocam nerede ? Neden cinsellik yaşamıyorum? Neden çocuğum yok ? Madem düğün yaptım benim evim nerede ? gibi sorularla baş edemediği için ruhsal çöküntüler yaşadığı, intihara sürüklendiği, hayat kalitesinin düştüğü defalarca görülmüş ve sonuçları olumsuz olarak deneyimlenmiştir. Geçmişte zararlı olduğu tecrübe edilmiş, bireye anlık mutluluk verip gerçekte zarar veren etkinlik ve törenlerin hala yapılıyor olması son derece vahim bir durumdur. 
Konu kendini savunamayan ve gelecekte de savunamayacak olan bireye yapılmış açık bir istismardır.

Temsili evlilik veya gelinlik giymeyi talep eden ailelere ve bireylere Düğün yapmanın ve gelinlik giymenin gerçekte nasıl olabileceği açıkça anlatılmalıdır. Bazı şeylerin istense bile yapılamayacağı milyonlarca insanın istediği halde uygun kişi olmadığı için evlenemediği anlatılmalı, evlenmeyenlerin gelinlik giymediği ve düğün yapmadığı izah edilmelidir. 
Konu "engelli bireye iyilik" olarak ele alınıp programlar ve haberlerle medyada yer bulması "İstismara, Ayrımcılığa ve Cinsel şiddet"e karşı kendini koruyamayan ve en çok istismara maruz kalan bireyler olarak Down sendromluların cinsel istismarına zemin hazırlamaktır. Maalesef istismarcılar bu yayınlardan sonra Down Sendromlu bireyleri daha kolay kandırmaktadır. 
Maalesef bu yayınları izleyen diğer Down Sendromlu bireylerde aynı taleplerle ailelerine baskı yapmaktadır. Yanlış bu şekilde sürmektedir. 
Maalesef temsili yapılan bu tür etkinliklerde ve yayınlarda bireyin göreceği zarar düşünülmemekte, etkinliği organize edenlerin, yayını yapanların veya destekleyenlerin reklamı görülmektedir. Down Sendromlu, Otizmli ve tüm engel sınıflarında çocuk ve bireyler reklam aracı olarak kullanılarak, İSTİSMAR edilmektedirler.

İSTİSMARIN ve ŞİDDETİN önlenmesi için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının tedbir alması, aileler ve bireylerin durumu kabullenme süreçlerine destek olmasını, RTÜK'ün bu tür haber ve yayınlara izin vermemesini talep ediyoruz.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak TV programlarının, Haberlerin, Belediyelerin ve Ailelerin bilmeden yada bilerek yaptıkları istismarı önlemek için eğitimler ve farkındalığı arttırıcı eylemlerle mücadele edeceğiz.
Adem Kuyumcu 
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı