Hakkımızda
E-Bülten sistemimize üye olarak, tüm güncel duyurulardan ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
ENGELLİ ÇOCUK VE BIREYLERI ISTISMAR EDENLER ARTIK YETER!
02.05.2017
ENGELLİ ÇOCUK VE BIREYLERI ISTISMAR EDENLER ARTIK YETER!

YAPILANLAR İYİLİK DEĞİL AJİTASYONDUR!

Engelli çocuk ve bireyleri topluma zavallı, acz içinde gösteren, devletin kurumlarini işe yaramaz engellilere ilgisiz algısı olusturan, iyilik kisvesi ile Down Sendromlu, Otizmli, Ortopedik engelli, işitme ve görme engelli bireyleri REYTING VE REKLAM MALZEMESI OLARAK KULLANAN BAŞTA EVLILIK PROGRAMLARI, GAZETE YAYINLARI VE HABERLER DERHAL YASAKLANMALIDIR.

Reyting ve reklam amacıyla Down sendromlu çocuk ve bireylerin İSTİSMAR edilmesine Artık yeter diyoruz.


Devlet tarafından ücretsiz sağlanan standart tip tekerlekli sandalyeler verdiğini söyleyen, Otizmli ve engelli çocukları programlara çıkararak acındıran, 
Yaşları gereği cinsel dürtüleri ve buna bağlı olarak evlilik hayalleri artan Down Sendromlu bireylere çok istiyorlar diye temsili düğün yapan veya gelinlik giydirilerek düğüne benzer eğlenceler yapan Televizyon Programları, haberler, belediye etkinlikleri ve sosyal medya paylaşımlarının yanlış olduğu, bireyin zihinsel gelişimine ve doğru – yanlış kavramlarını yorumlamasına büyük zararlar verdiği bilinmektedir.
Konu "engelli bireye iyilik" olarak ele alınıp programlar ve haberlerle medyada yer bulması "İstismara, Ayrımcılığa ve Cinsel şiddet"e karşı kendini koruyamayan ve en çok istismara maruz kalan bireyler olarak Down sendromlu ve engelli çocukların cinsel istismarına zemin hazırlamaktır. Maalesef istismarcılar bu yayınlardan sonra engelli bireyleri daha kolay kandırmaktadır. 
Maalesef bu yayınları izleyen diğer Down Sendromlu ve engelli çocuk ve bireylerde aynı taleplerle ailelerine baskı yapmaktadır. 
Topluma engelliler zavallı gösterildiği için engellileri kullanarak para toplayanlara, gazete ve dergi satanlara zemin hazırlamaktadır. Yanlış bu şekilde sürmektedir. 
Maalesef iyilik görüntüsü ile yapılan bu tür etkinliklerde, yardımlarda ve yayınlarda bireyin göreceği zarar düşünülmemekte, etkinliği organize edenlerin, yayını yapanların veya destekleyenlerin reklamı görülmektedir. Down Sendromlu, Otizmli ve tüm engel sınıflarında çocuk ve bireyler reklam aracı olarak kullanılarak, İSTİSMAR edilmektedirler.

İSTİSMARIN ve ŞİDDETİN önlenmesi için Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının gerekli tedbirleri alarak, aileler ve bireylerin durumu kabullenme süreçlerine destek olmasını, RTÜK'ün bu tür haber ve yayınlara izin vermemesini talep ediyoruz.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak TV programlarının, Haberlerin, Belediyelerin ve Ailelerin bilmeden yada bilerek yaptıkları istismarı önlemek için eğitmeye ve farkındalığı arttırıcı eylemlere devam edeceğiz. Engelli bireylerin eşit yaşam hakkına saygı gösteren herkesin desteğini bekliyoruz.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği - EHDD