2.ULUSLAR ARASI UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ – KASIM 2017

ENGELSİZ TURİZMDE ÇÖZÜM, TÜM TESİSLER DE MİMARİ ERİŞİLEBİLİRLİK İLE BİRLİKTE ENGELLİ MİSAFİRLERLE DOĞRU İLETİŞİM VE DAVRANIŞ EĞİTİMİ ALIP UYGULAMAKLA MÜMKÜNDÜR.

ENGELSİZ TURİZM;

       Herkesin birlikte seyahat edebildiği, tatil yapabildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktivitelerdir.

       Sadece Engelliler için otel yapmak ötekileştirmektir. Engelsiz turizm de hedef herkesin bir arada tatil yapabilmesidir.

       Engellilerin belli dönemlerde toplu olarak tatile götürülmeleri bahsettiğimiz engelsiz turizmin karşılığı değildir.

ENGELSİZ TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ ülkemizde turizm sektörünün kurtarıcısı olacaktır!

Dünya nüfusunun % 10’u, her ülke nüfusunun da en az % 10’u, Türkiye nüfusunun % 12,29’u çeşitli sınıflarda engelli bireylerden oluşmaktadır.

Avrupa Topluluğu’nun verilerine göre, Avrupa’da her yıl yurt dışı tatili yapan engelli sayısı 15 milyondan fazladır. Çin’de çalışan tatil yapabilir durumda engelli sayısı 60 milyon, Japonya da çalışan tatil yapabilir durumda engelli sayısı ise 3 milyondur. Türkiye’de ise imkanları olduğu halde tatil yapmak isteyip de yapamayan yaklaşık 5 milyon engelli olduğu öngörülmektedir. Aileleri veya refakatçileri ile birlikte 10 milyondan fazla kesimin tatil yapma ihtiyacı Turizm sektörü tarafından görmezden geliniyor.

En az bir arkadaşı veya aileleri de katıldığında transfer, ulaşım, konaklama ve diğer hizmetlerde sayısal değerin çok yüksek olduğu bu pazara, hizmet üretilmesi hem sosyal sorumluluk hem de işletmelere yeni konuklar kazandıracaktır

Engelsiz Turizm, hem turizmde engellilerin özgürleşmesini sağlayacak hem de tesislere ve ekonomiye büyük katkı sağlayarak istihdamı arttıracaktır. En önemlisi de sektörün krizden kurtulmasına öncülük edecektir. Engelsiz Turizmde, atılacak doğru adımlar söz konusu potansiyelin ülkeye gelerek tatil yapmasını sağlayacaktır.

Ülkemizde, mevcut yönetmeliğe göre 80 oda da 1 odanın erişilebilir olma zorunluluğu vardır.  Ancak odalar var olmasına rağmen odalara erişim ve otel çalışanlarının yarattığı iletişim ve davranış sorunları devam etmektedir.

 Engelsiz Turizm, acentelerin internet sayfasında ve ofisinde çalışan elemanlardan başlamaktadır. Acentelerin internet sitelerinde doğru bilgiler verilmesi, sitelerin erişilebilir olması gerekmektedir. Acente elemanlarının da gerek yüz yüze gerekse telefonla konuşurken doğru iletişim ve davranış sergilemesi gerekmektedir.

 Varılacak noktadaki alandan tesislere transfer,

 Tatil sonunda da evlerine geri dönüşlerinin sağlanması ile sonuçlanır.

 Otel ya da turizm tesisinin, ortopedik engelliler, görme, işitme, konuşma engelliler ile otizmli ve farklı gelişen bireylerin tesislerden rahatça yararlanabilmeleri için mimari erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir. Özellikle teşvik kapsamında yapılan tesislerin erişilebilir olması zorunlu olmalıdır. Mimarların otel tasarımı yaparken herkes için tasarım standartlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Erişilebilirlik standartlarına uygun çizimler yapılmalı, aksi halde mimarlar odası projeyi onaylamamalıdır.

Mevcut oteller bir kaç düzenleme ile erişilebilir hale getirilebilir. Otelleri, görme engellilere uygun otel, İşitme engellilere uygun otel, ortopedik engellilere uygun otel veya tüm engellilere uygun otel şeklinde sınıflandırmak mümkündür.

Turizm sektöründe çalışan iş verenler, yöneticiler, çalışanlar, sektörel eğitimciler, eğitim alan üniversite öğrencileri, engelliler ve aileleri ile duyarlı herkesin; Acenteler, Oteller, Ulaştırma Araçları, Transfer Servisleri, Belediyeler ve konuyla ilgili resmi kurumların yönetici ve çalışanları, restaurant,  pastane ve diğer sosyal mekanların yönetici ve çalışanlarının eğitilmesi gerekmektedir.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak 2010 yılından bu yana çalışma alanlarımızdan biri de Engelsiz Turizm’dir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da, doğru adımların atılması için eğitimin gerekliliğinin farkına vararak 2012 yılında İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda verdiğimiz  ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER KONFERANSLARI ile eğitimlere başladık.

2013 yılında Okan Üniversitesi Turizm Bölümü’nde seminerler verdik. 2014 – 2015 yılında da sürdürdük. 2013 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde ilk seminerleri vermeye başladık. Takip eden yıllarda da süreci devam ettirerek 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde Engelsiz Turizm dersi konularak önemli bir eşiği geçtik. 60 öğrenci bu dersi tercih ettiğinde daha da mutlu olduk. İlk dersleri de birlikte yaptık. Buradan mezun olacak çocuklar Engelsiz Turizm konusunda ilk mezunlarımız olacak.

Söz konusu mimari çizimler ve doğru iletişim ve davranış konuları ilkinde olduğu gibi 2.ULUSLAR ARASI UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ’nde ele alınacaktır.

Kongremizde, daha önce yapılan benzer kongrelerden farklı olarak sadece akademik bildiri almakla kalmayıp bilgiler uygulamalı gösterilecektir. Akademisyenlerin, sektörde yönetici ve çalışanların, ilgili bakanlıkların sunumlar yapacağı bir kongre olacaktır.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde hayata geçirilen “2.Uygulamalı Engelsiz Turizm ve Sağlık Turizmi” Kongresi, ……………………………………………………………………………………………. ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği destekleri ile yürütülmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Kongre düzenleme kurulu adına,

Adem KUYUMCU                                      

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı