E-Bülten sistemimize üye olarak, tüm güncel duyurulardan ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
05.05.2017

"SPOR BİRLİKTE GÜZEL" 

Engelliler için değil Engellilerle Birlikte Spor yapıyoruz.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Yeniköy Rotaract Kulübü işbirliğinde düzenlenen,  Fiat Otomotiv ana sponsorluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile  “SPOR BİRLİKTE GÜZEL” etkinliği yapıyoruz.

Tarih : 13 Mayıs 2017 Cumartesi

Saat : 14.00

Yer : Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal tesisleri park alanında 1 ve 2 nolu basketbol sahasında.

Amaç: Engelliler için değil engellilerle birlikte spor yapıyoruz teması ile herhangi bir engeli bulunmayan bireylerle Engelli bireyler hep birlikte spor yaparak bir arada yaşama ve bir arada spor yapmaya dikkat çekiyor olacağız.

Spor Birlikte Güzel etkinliğinde engelli ayrımcılığını kaldırıyoruz. Engellilerin yaptığı spor branşlarının bilinir olmasına dikkat çekiyor, Spor alanlarının engellilerin de birlikte spor yapabilmesi için engelsiz olması konusunda farkındalık yaratıyoruz. Engelli bireyleri spor hayatına katılmaya teşvik ediyoruz.


ETKİNLİK İÇERİĞİ :
1-  Tekerlekli Sandalye basketbol:Tekerlekli sandalye basketbolcuları ile engeli olmayan bireyler karma takımlar oluşturarak maç yapıyor olacak. Engelli olmayanlar Tekerlekli Spor Sandalyesine oturarak oynayacak.

a- Yarım sahada 3 kişilik takımlar oluşturularak çift pota 5’er dakikalık 2 periyod olarak oynanacak. Takımlardaki oyunculardan 1 er tanesi Profesyonel Tekerlekli Sandalye basketbol oyuncusu olacak.  

b- 3 sayı yarışması. Eleme usulünde en çok 3 sayı atan kazanacak .

c- Turnike yarışması. Eleme usulünde en çok Turnike atan kazanacak.

2- Ampüte Futbol maçı: Ampüte Futbolcular ile engelli olmayanlar birlikte karma takımlarla maç yapıyor olacak. Engelli olmayanlar bir ayaklarını Ampüteymiş gibi kullanmayacak, tek ayak üstünde ve çift bastonla oynayacak. Ampüte olarak tespit edilen ayağını yere bastığı anda faul olacak.

a- Takımlar 4 er kişilik oluşacak. 2 şer oyuncu Profesyonel Ampüte Futbolcu olacak.

b- En iyi penaltı atışı yarışması

3- Tekerlekli Sandalye Masa tenisi maçları: Engelli olmayanlar tekerlekli sandalyelere oturarak Tekerlekli sandalye kullananlarla maçlar yapacaklar.

4- Otizmli bireylerle Masa tenisi.

Katılımcılar için Tişört, Şapka, Madalyalar ve  Katılım belgeleri hazırlanmıştır.
Yiyecek ve içecek de  ikram edilecektir. 

Katılımcılar Fiat Engelsiz Hareket test sürüşü imkanından da faydalanabilecektir. 

Katılım herkese açık ve ücretsizdir.

Ulaşım : Metrobüs, Metro, Tramvay, Otobüs hatları Zeytinburnu durağı.

Grup Kaydı ve diğer konular için iletişim : Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği
Telefon : 0212 876 55 44 - Mobil: 0553 067 55 44 - e-posta: bilgi@ehdd.org
ENGELLİ ÇOCUK VE BIREYLERI ISTISMAR EDENLER ARTIK YETER!
02.05.2017
ENGELLİ ÇOCUK VE BIREYLERI ISTISMAR EDENLER ARTIK YETER!

YAPILANLAR İYİLİK DEĞİL AJİTASYONDUR!

Engelli çocuk ve bireyleri topluma zavallı, acz içinde gösteren, devletin kurumlarini işe yaramaz engellilere ilgisiz algısı olusturan, iyilik kisvesi ile Down Sendromlu, Otizmli, Ortopedik engelli, işitme ve görme engelli bireyleri REYTING VE REKLAM MALZEMESI OLARAK KULLANAN BAŞTA EVLILIK PROGRAMLARI, GAZETE YAYINLARI VE HABERLER DERHAL YASAKLANMALIDIR.

Reyting ve reklam amacıyla Down sendromlu çocuk ve bireylerin İSTİSMAR edilmesine Artık yeter diyoruz.


ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!
01.05.2017
ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!

ENGELLİLER İÇİN TEMSİLİ YAPILAN ŞEYLER GELECEĞİNE ZARAR VERİR!

Reyting ve reklam amacıyla Down sendromlu çocuk ve bireylerin İSTİSMAR edilmesine bir yenisi daha eklendi!

Yaşları gereği cinsel dürtüleri ve buna bağlı olarak evlilik hayalleri artan Down Sendromlu bireylere çok istiyorlar diye temsili düğün yapılmasının veya gelinlik giydirilerek düğüne benzer eğlenceler yapılarak Televizyon Programlarında, haberlerde, belediye etkinliklerinde ve sosyal medyada gösterilmesinin yanlış olduğu, bireyin zihinsel gelişimine ve doğru – yanlış kavramlarını yorumlamasına büyük zararlar verdiği bilinmektedir.

Temsili yapılan evlilik töreni veya gelinlik giydirilmesinden sonra; bireyin kendini sorgulamaya başlayarak, Madem gelinlik giyindim kocam nerede ? Neden cinsellik yaşamıyorum? Neden çocuğum yok ? Madem düğün yaptım benim evim nerede ? gibi sorularla baş edemediği için ruhsal çöküntüler yaşadığı, intihara sürüklendiği, hayat kalitesinin düştüğü defalarca görülmüş ve sonuçları olumsuz olarak deneyimlenmiştir. Geçmişte zararlı olduğu tecrübe edilmiş, bireye anlık mutluluk verip gerçekte zarar veren etkinlik ve törenlerin hala yapılıyor olması son derece vahim bir durumdur. 
Konu kendini savunamayan ve gelecekte de savunamayacak olan bireye yapılmış açık bir istismardır.

Otizmli ve Engelli Çocuklarla Doğru iletişim ve Davranış
03.04.2017
Otizmli ve Engelli Çocuklarla Doğru iletişim ve Davranış

Otizmli ve Engelli Çocuklara iletişimden kaynaklanan AYRIMCILIK ve ŞİDDET'i önleme çalışmalarımız devam ediyor.

Okulda, parkta, sosyal alanlarda, apartmanlarda Otizmli ve Engelli Çocuklara Akran ayrımcılığını ve Şiddetini önlemek için ilk öğretim, Lise ve Üniversitelerdeki tüm öğrencilere "Otizmli ve Engelli bireylerle Doğru iletişim ve Davranış"egitimlerimize devam ediyoruz.
5 Nisan 2017 Saat: 14.00 de Bakırköy Oğuzkaan Kolejinde öğrencilerle bulusuyoruz. 

Aile içinde, Akrabalık ilişkilerinde, Apartmanda, Okullarda, Sosyal alanlarda Ebeveyn ve diğer yetişkinlere de " Otizmli ve Engelli bireyleri kabullenme, Doğru iletişim ve Savunuculuk" egitimlerimizde devam ediyor.
10 Nisan 2017 Saat: 10.00 da
Bursa Ördekli Kültür Merkezinde Ailelerle bulusuyoruz. 

Katılmak isteyen olursa sizleride bekleriz. ( Afişler ekte görülebilir )EHDD Aktivistleri Toplantısı
01.04.2017
EHDD Aktivistleri Toplantısı
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Engelsiz Hayat Aktivistleri olarak gündemdeki konuları görüşmek üzere toplandık. Değerlendirilen 12 madde...

 
Engellilerin halk oylamasında oy kullanması
22.02.2017
Engellilerin halk oylamasında oy kullanması
Yüksek Seçim Kurulu tarafından Engellilerin Anayasa Değişikliği Halk Oylamasında nasıl oy kullanabilecekleri, giriş katlarda engelsiz şekilde nasıl sandıığa ulaşabilecekleri hakkında dernek üyelerimize ve takipçilerimize bildirmemizi istediği bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.
Lütfen en kısa sürede engelli olduğunuzu kendiniz yada bir yakınınız vasıtasıyla bağlı olduğunuz muhtarlıklara veya ilçe seçim kuruluna bildiriniz. Böylece sandığa erişim engeline takılmazsınız.
TÜM MİLLETİMİZE ÖNEMLİ DUYURU!
09.02.2017
TÜM MİLLETİMİZE ÖNEMLİ DUYURU!

ARTIK UYANIN, ALDATILMAYIN VE FARKINA VARIN!

Telefonla destek olmanız, sms ile maddi yardım yapmanız hiç bir engellinin sokağa/hayata bağımsız ve özgür çıkmasını sağlamaz.

Bireysel Para yardımınız ile MİMARİ ENGELLERİN  KALDIRILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Engelli bireylerin sokağa çıkması için tek ve kesin çözüm kanunların uygulanması ve belediyelerin ve tüm mekanların mimari engelleri derhal kaldırmasıdır.

ERİŞİLEBİLİR KONUT ALMAK HERKESİN HAYALİ !
27.12.2016
ERİŞİLEBİLİR KONUT ALMAK HERKESİN HAYALİ !

Adem Kuyumcu ile 7 soruda HERKESİN HAYALİ ERİŞİLEBİLİR KONUT hakkında konuştuk.

Soru 1. Engellilerinde yaşayabileceği konut üretmek için neler yapılmasını planlıyorsunuz?

Adem Kuyumcu : Erişilebilir konut, Tekerlekli ve Akülü Sandalye kullanıcıları, Baston kullanıcıları, Çocuklu aileler, Yürüteç Kullananlar, İşitme engelliler, Görme engelliler ve yaşlılar ile aileleri için yani herkes için rahat ve huzurlu yaşam demektir.

Erişilebilirlikte Kentin tamamı, Sosyo kültürel mimari çevre, peyzaj alanları, okullar, iş yerlerinin bütün olarak erişilebilir olmasından bahsetmemiz gerekiyor. Öncelikle konuya bakış açısı değişmeli, maalesef toplumu oluşturan her bir insan engellilere acınacak,zavallılar olarak baktığı için ürün ve hizmet üretimi yapmıyor. Çünkü medya organları engellilerle ilgili hep maddi sorunlu kişiler, acınacak kişiler olarak yayın yapıyorlar. Oysa gerçek verimiz gayet net, ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşın 1.700.000 ‘i fakir olduğunu ispatlayarak devletten maddi yardım almaktadır. Yani 7 milyon engelli ve ailesi zavallı değil toplumun diğer birey ve aileleri ile aynı seviyededir. Çok zengini, zengini, orta gelir üzeri, orta gelirli olanı vardır. İnşaat sektöründe patronlar ve sektöre hizmet eden mimar ve mühendisler bilgilerini bu şekilde düzelterek bakış açılarını değiştirmelidirler.
TERÖRE LANET
12.12.2016
TERÖRE LANET
ENGELLİ Mİ, ENGELLENEN Mİ ?
01.12.2016
ENGELLİ Mİ, ENGELLENEN Mİ ?

Engelli mi, Engellenen mi ? 

Yine bir 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe daha geliyoruz. Her yıl bazıları tarafından yapılan, “sakat” mı diyelim, “özürlü” mü diyelim, “engelli” mi diyelim tartışmaları ve polemikli yazıları yine çok göreceğimiz için ben konunun tam ortasına dokunup bu yazıları yazanların farkında olmadan engelli bireyleri nasıl ötekileştirdiklerini de anlamalarını sağlamaya çalışarak başlamak istiyorum.
ÖNEMLİ AÇIKLAMA !
30.11.2016
ÖNEMLİ AÇIKLAMA !

ÖNEMLİ AÇIKLAMA !

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak üyelerimizden aidat almıyoruz, kişi ve kurumlardan maddi yardım toplamıyoruz, engellilerin acındırılarak kullanılmasınıp para toplanmasına kesinlikle karşıyız ve bu kötülüğü yapan STK lara karşı mücadele ediyoruz.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engelliler için gazete, dergi, kalem,defter, SATMAZ. Mavi kapak toplamaz. 

Tiyatro bileti SATMAZ.

Engelliler için yalanıyla SATANLAR YALANCI DOLANDIRICILARDIR İTİBAR ETMEYİNİZ. 

Derneğimizin adını kullanan dolandırıcıları lütfen bize bildiriniz.

ENGELLİLERE, OTİZMLİLERE VE YAŞLILARA AİLE İÇİ ŞİDDETE SON!
28.08.2016
ENGELLİLERE, OTİZMLİLERE VE YAŞLILARA AİLE İÇİ ŞİDDETE SON!

Tüm yetkililerin ve ilgililerin dikkatine!

ENGELLİLERE, OTİZMLİLERE VE YAŞLILARA AİLE İÇİ ŞİDDETE SON!

Bakıma muhtaç yaşlılar, Engelliler, Otizmli bireyler ve annelerine aile içindeki “ERKEKLERİN”  fiziksel ve sözlü şiddetinin sona ermesi için acilen gerekli adımlar atılmalıdır. 

Engellilerin ve yaşlıların hayatını yaşanmaz hale getiren bu sorunun kanunla ve hukuki yollarla çözümünü talep ediyoruz. Şiddete uğrayanlar korktukları için şikayet edemiyor. Şikayet edenlere ise savcılıklar tarafından konunun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla çözülmesi öneriliyor.  Bazı kaymakamlar bildikleri konuları gündeme getirmiyor, üstünü örtüyor. Görevliler görmezden geliyor.

          Konuyla ilgili bize başvuran mağdurların şikayetlerinden örnek vakaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Engelli ve Otizmli çocuğunu terk eden veya ev içinde ötekileştiren erkek ebeveynler çocuğun eğitim, bakım, barınma sorumluluğunu ömür boyu taşımalı ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Engelli birey için babanın gelirinden kesinti yapılmalıdır. Başka biri ile evlenirken yeni eşi ile birlikte sorumluluk taahhütnamesi imzalatılabilir. Engelli çocukların aile bütünlüğü korunmalıdır.
 • Engelli ve Otizmli çocuğuna ve çocuğun annesine fiziksel ve sözlü şiddet uygulayan erkek ebeveyn, erkek kardeş yada erkek evladın bu konuda ceza alması herhangi birinin şikayeti ile de sağlanabilmelidir. Şiddete uğrayanın şikayet etmesi şartı kalkmalıdır. Ailenin diğer bireylerinin, komşuların, ilgili bakanlıkların çalışanları ve STK’ların şikayetleri de dikkate alınarak hukuki süreç başlatılmalıdır.
 • Bakıma muhtaç hale gelmiş anne – baba’sına şiddet uygulayan bireyler için hukuki yollar hemen işletilmelidir. Kız evlada mal verilmez diyerek anne – babaların mal varlığına el koyan erkeklerin, anne – baba nın bakıma ihtiyacı olduğunda ortada olmamaları önlenmelidir. Anne – baba bakımı sadece kız evlatlara yüklenmemelidir. Erkek evlatlar birinci derece sorumluluk almalı gerekirse maddi kesintiler yapılarak bakıcı tutulmalıdır.
 • Hane içinde fiziksel ve sözlü şiddet görenleri evden alıp başka yere yerleştirmek çözüm değildir. Fiziksel veya sözlü şiddet uygulayan erkek aile bireyi aileden uzaklaştırılmalıdır. Şiddet uygulayanlar için yatılı ceza merkezleri oluşturulmalı ve Psiko – sosyal rehabilitasyona tabii tutulmalıdır. İyileştiği görülenler ailesi ile birlikte yaşamaya evine yollanmalıdır.
 • Şiddeti uygulana kişi hem hapis cezası, hem de maddi ceza almalıdır. Ayrıca toplumda itibarsızlaştırılmalıdır. Cezaların ağır olduğu bilindiğinde şiddet eğilimi azalacaktır.

Konunun çözümü için yeni kanunlar yürülüğe sokulmalı, yazılmış olan kanunların da sahada uygulanması için herkes görevini doğru olarak yapmalıdır. Görevini yapmayanlar memur olsalar dahi görevlerine son verilmelidir. Doğru yapacak kişiler görevlendirilmelidir.                                                                                                       

Acil çözüm için bize gelen şikayet ve başvuruları yetkili kurumlarla paylaşmaya, çözümün parçası olarak görev almaya hazır olduğumuzu bildirir, bilgilerinize sunarız.

 Saygılarımızla,

 Adem Kuyumcu

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı                      

Lütfen İnsan olduğunu unutanları uyaralım!
10.08.2016
Lütfen İnsan olduğunu unutanları uyaralım!

Lütfen İnsan olduğunu unutanları uyaralım!


İstanbul Kartal da oturan 2 si ağır engelli 4 kızı ile 1 oğlunu büyütüp bakmış 85 yaşında bir baba ve bir kaç yıldır kendisi de Alzheimer hastası. Bakıma muhtaç hale geldi.
Bakıma muhtaç engelli 2 kız kardeşine ve babasına yıllardır bakan ve bir yıl önce kendisi de kanser olduğu için göğüslerinden biri alınan ve diğer göğsünün alınmasını bekleyen kendisi de bakıma muhtaç hale gelmiş bir kadın, kız kardeş.
Bir evde 4 bakıma muhtaç insan.
7 AĞUSTOS 2016 DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİNE DAVET...
03.08.2016
7 AĞUSTOS 2016 DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİNE DAVET...
TÜM ÜYELERİMİZİ DARBEYE KARŞI, DEMOKRASİMİZİ SAVUNMAK, DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ ANMAK İÇİN 7 AĞUSTOS 2016 GÜNÜ İSTANBUL - YENİKAPI MEDYANINA BEKLİYORUZ.
Adem Kuyumcu
Yönetim kurulu başkanı
DARBEYE KARŞI, DEMOKRASİMİZİ SAVUNMAK İÇİN MEYDANLARA!
16.07.2016
DARBEYE KARŞI, DEMOKRASİMİZİ SAVUNMAK İÇİN MEYDANLARA!
TÜM ÜYELERİMİZE ;
 FETÖ / PDY TERÖR ÖRGÜTÜNE, DARBEYE KARŞI, DEMOKRASİMİZİ SAVUNMAK İÇİN MEYDANLARA ÇIKALIM...
DEMOKRASİ NÖBETLERİNE KATILIMINIZI BEKLİYORUM.

ADEM KUYUMCU
Yönetim Kurulu Başkanı
Kamuoyuna bilgilendirme. ( Bakırköy Adliyesi 21 Haziran 2016 )
17.06.2016
Kamuoyuna bilgilendirme. ( Bakırköy Adliyesi 21 Haziran 2016 )

Kamuoyuna bilgilendirme. ( Bakırköy Adliyesi 21 Haziran 2016 ) 

Basın açıklaması: Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY, ESENLER, GÜNGÖREN, ZEYTİNBURNU ilçeleri belediye ilgili birimlerinin yöneticileri hakkında TCK md 257 Görevi İhmal ve TCK md. 122 Ayrımcılık suçlamaları ile suç duyurusunda bulunduk.

NEDEN?

Mimari engeller yüzünden ev hapsine hayır!
16.06.2016
Mimari engeller yüzünden ev hapsine hayır!

Mimari Engelleri kaldırmayan belediyeler hakkında Türkiye genelindeki suç duyurularımız devam ediyor. 

21 Haziran 2016 Salı Saat : 14.30 Yer : Bakırköy Adliyesi

“Sevginin Tadı Tuzu Projesi”
27.05.2016
“Sevginin Tadı Tuzu Projesi”

“Sevginin Tadı Tuzu Projesi”

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Adem Kuyumcu’nun Kıbrıs da bulunan üniversitelerdeki seminerleri sırasında Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt ile birlikte KKTC- Lefkoşa  Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette çocuklar İstanbul’u gezme ve özellikle İstanbul Akvaryum, Miniatürk ve Koç Müzesi’ni gezmek istediklerini dile getirmişlerdir.

8 – 9 Haziran 2016 tarihlerinde Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Adem Kuyumcu’nun ve “Sevginin Tadı Tuzu” proje yaratıcısı ve koordinatörü Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt’un işbirliğinde gerçekleşecek bu organizasyona yaşları 8 ile 14 arasında değişen toplam 10 çocuk aileleri ile katılacaktır. Ayrıca gelemeyen çocuklar dahil 20 çocuk için bayram hediyesi olarak kıyafet ve çeşitli hediyeler hazırlanmaktadır.

 Proje başlangıcı ve Program aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

OTOPARKI OLMAYAN EV ALMA, HAYATA ENGEL KOYMA !
26.05.2016
OTOPARKI OLMAYAN EV ALMA, HAYATA ENGEL KOYMA !

OTOPARKI OLMAYAN EV ALMA, HAYATA ENGEL KOYMA ! 

ARABANI YAYA YOLUNA BIRAKMA ! 

Yaya yoluna arabasını bırakarak Çocuk arabası kullanan anneler, Tekerlekli sandalye kullanan engelliler, Görme engelliler, Yaşlılar ve Çocukların hayata katılımına ENGEL KOYAN, Ölümüne sebep olan araba sahipleri "Evimin Otoparkı Yok " mazeretini söylemektedirler. 
Konut reklamlarında ise daire başına düşen OTOPARK sayısından hiç bahsedilme mek tedir. 
Arabası olanlar yada araba almayı düşünenler daire başına enaz 2 Otopark yeri olmayan konutları almayınız. 
Siz almazsanız değeri düşer ve arabası olmayanlar alma imkanı bulur.
UNUTMAYINIZ YAYA YOLUNA ARABA BIRAKMAK HEM HUKUKİ HEMDE İNSANLIK SUÇUDUR.

Adem Kuyumcu - Aktivist 
Engelsiz Hayat Day.Der. Başkanı
1.UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ
21.04.2016
1.UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ

12 - 13 Mayıs 2016 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek olan 1. UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM ve SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ;

“ TURİZM ve SAĞLIK ” alanlarında, “ ERİŞİLEBİLİR ve ENGELSİZ YAŞAM “kavramının doğru ve bilinçli bir şekilde pekişmesini sağlamak adına;

BİLİMSEL, HUKUKSAL ve TECRÜBESEL anlamda tüm sektör öncülerini bir araya getirecek,

• Kelimelerin, mevzuatların ve klasik bilinenlerin dışında, tüm katılımcılarına “UYGULAMALI“

  anlatımlarda gerçek bir “ BİLİNÇ ve FARKINDALIK “ yaratmayı hedefleyen,

• Türkiye’nin öncü niteliğinde ki ilk “UYGULAMALI ENGELSİZ TURİZM ve SAĞLIK

  KONGRESİ”


Niteliklerini taşımaktadır.NASIL BAŞARIYORUZ ? ENgelsiz hayat dayanışma derneği 2015 faaliyet raporu özeti.
03.01.2016
NASIL BAŞARIYORUZ ? ENgelsiz hayat dayanışma derneği 2015 faaliyet raporu özeti.

Yardım toplamadan, aidat almadan, proje fonu kullanmadan nasıl başarıyoruz ?

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği - EHDD​,  Engelsiz Hayat Aktivistleri 2015 yılı faaliyet raporu özetini bilgilerinize sunarız.
Hiçbir siyasi parti ile bağı olmadan, hiçbir fondan nakti destek almadan, tiyatro bileti, gazete, dergi satmadan engellilerin ihtiyaçlarını gidereceğiz bahanesiyle para toplamdan, üyelerinden aidat almadan, para toplama kumbaraları kurmadan, kapı kapı gezip nakdi yardım toplamadan tamamen gönüllülük temelinde başarılı çalışmalar yürütüyor. Geçen 5 yılda olduğu gibi 2015 yılı faaliyetleri bile, milyonlarca lira para toplayan, proje fonu ve çeşitli bütçe desteği alan konfederasyon, federasyon ve vakıfların elde edemediği olumlu etkilerle sonuçlanmıştır.
Aşağıda 2015 yılı faaliyet raporuna dayanak olan 59 veriye, engelli bireylerin ve annelerinin kişisel sorunlarının çözümünde ve ihtiyaçlarının karşılanmasında yapılan destekler konmamıştır. Sadece davetli olarak katılım sağlanan etkinlikler yazılmamıştır. Ev sahibi olunan, düzenlemesi yapılan, ortak olunan etkinlikler, farkındalık eylemleri, eğitimler ve konuşmacı olarak katılım sağlanan etkinlikler verilmiştir.
ARABASINI YAYA YOLUNA BIRAKANLARLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR
24.12.2015
ARABASINI YAYA YOLUNA BIRAKANLARLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Arabasını ve Motorunu yaya yoluna ve rampa önüne bırakarak, Tekerlekli sandalye kullananların, görme engellilerin, bebek arabalı anne ve ebeveynlerin hayata katılımına engel olan hatta ölüme sebep olan araç sahiplerinin duyarlılığını arttırmak diğer insanların yaşam hakkına saygı göstermelerini sağlamak için Sticker ile farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz.


ENGELSİZ HAYAT AKADEMİSİ çalışmalara başladı
24.12.2015
ENGELSİZ HAYAT AKADEMİSİ çalışmalara başladı

ENGELSİZ HAYAT AKADEMİSİ 


www.engelsizhayatakademisi.com

Engelsiz Hayat Akademisi Neden Kuruldu ?

 • Engellilerin, yaşlıların ve ailelerinin hayata eşit katılımı için uzun yıllar verilen mücadelelerin sonucunda 2005 yılında 5378 sayılı kanunla haklar elde edildi. Eğitim, sağlık, istihdam, spor, sanat ve sosyal hayatın her alanına katılım için kanunların varlığı maalesef güncel hayata uygulanamadı. Bunun en önemli sebebi uygulamayı yapacak olan kişilerin ve bir arada yaşamı kabul edecek toplumun gerekli bilgiye sahip olmamasıdır.


 • ENGELSİZ HAYAT AKADEMİSİ örgün eğitimde verilemeyen tüm bu eğitimleri her kesime vermek amacıyla kurulmuştur.

  ARACINI YAYA YOLUNA VE RAMPA ÖNÜNE KOYANLARA STİCKER İLE MÜCADELE
  29.11.2015
  ARACINI YAYA YOLUNA VE RAMPA ÖNÜNE KOYANLARA STİCKER İLE MÜCADELE
  1 Aralık da başlıyoruz. 
  Arabaları ile yaya yolunu ve rampa önünü işgal ederek hayata katılıma engel koyanları duyarlı olmaya davet ediyoruz. 
  Amacımız araca zarar vermek değil. Boyalı olan bölgeye değil ön cama yapıştıracağız. Yapıştığı yerden çıkması içinde epeyce uğraşacaklar.
  Ayrıca yapıştırdıkdan sonra plaka görünür sekilde fotoğrafını çekip ceza kesilmesi için Istanbul Emniyet Müdürlüğü nün bu konuda açtığı 0533 155 0 155 ve 0552 155 0 155 nolu whatssap hattlarına fotoğrafı yollayarak anında ceza kesilmesini sağlayacağız.

  ENGEL OLMA, DESTEK OL ! KAMPANYASI
  20.11.2015
  ENGEL OLMA, DESTEK OL ! KAMPANYASI

  Mimari engeller ve toplumun engel yaratan zihniyeti nedeniyle ev hapsinde yaşamak zorunda kalıyoruz.

  Biz engelliler çoğunlukla tek başımıza sokağa çıkamıyor, okula gidemiyor, çalışamıyor, sosyal mekanlara giremiyoruz. Engelli bireye bakan kişi de evde hapis altında. Yaşlılar, bebeği olan anneler / ebeveynler de mimari engeller nedeniyle zorluklar yaşıyor.

  Kampanyayı imzalamak için ; www.change.org/engelolmadestekol   


  TAAHHÜTNAMEYİ İMZALA,OYUMU AL !
  19.10.2015
  TAAHHÜTNAMEYİ İMZALA,OYUMU AL !
  TÜRKİYE İÇİN ENGELSİZ HAYAT TAAHHÜTNAMESİ

  Türkiye nüfusunun %12,29’unu kayıtlı engelli oluşturmaktadır. 9 milyonun üzerinde engelli, aileleri ile birlikte 30 milyon civarında vatandaşın 20 milyondan fazlası da seçmendir. 2005 yılında çıkartılan kanunların hala uygulanmıyor olması engellilerin umutsuz şekilde ve sorunlar içinde yaşamalarına sebep olmaktadır. Sorunların çözülmesini ve acınma, ötekileştirme değil bir arada eşit yaşam hakkımıza saygı istiyoruz.

  1-       Engellilerin ve ailelerinin, acımadan ve ötekileştirilmeden eğitim, iş hayatı, spor, sanat ve sosyal hayata katılımı için gereken adımlar atılmalı, kanunlar sözde değil uygulamalarla hayata geçirilmelidir.

  2-       Engelli durum tespitinde, farklı hastanelerde farklı rapor oranları verilmesi, oranların doktorların keyfiyetine bağlı olması önemli bir sorundur ve acilen çözümlenmelidir. Rapor yenileme eziyetine son verilmelidir.

  ERİŞİLEBİLİRLİK SUÇ DUYURUSU KAMPANYASI !
  10.07.2015
  ERİŞİLEBİLİRLİK SUÇ DUYURUSU KAMPANYASI !

  ERİŞİLEBİLİRLİK SUÇ DUYURUSU KAMPANYAMIZ TÜRKİYE GENELİNDE DEVAM EDİYOR !


  Engelsiz kentler de Erişilebilir yaya yolları, okullar, iş yerleri, turizm tesisleri, kamu binaları, ibadethaneler ve konutlarda yaşam hakkımız için yaptığımız ilk suç duyurusu çok ses getirdi. 34 gazete ve internet gazetesi, CNN TÜRK ve HABER TÜRK televizyonları, TRT RADYO ve AÇIK RADYO da konuyu ayrıntılarını anlattık. 
  Istanbul adliyesi kapsamına giren 8 belediyeden sonra diğer adliyelerin kapsamındaki belediyeler içinde suç duyurusunda bulunmaya devam ediyoruz. 
  Zaman ve imkan ölçüsünde hem İstanbul hemde Türkiye genelinde suç duyurularımız devam edecek.

  14 Temmuz 2015 Salı günü saat 14.00 de Anadolu Adliyesi yetki kapsamındaki ; Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli,Tuzla ilçe belediye başkanları, Fen işleri, Park bahçeler, İmar ve Ruhsat müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.
  Anadolu adliyesi E5 üzerinde Kartal - Istanbul. ( Metrobüs yada Marmaray ile Metro ulaşıma aktarma yapıp Metro Adliye durağı )

  MİMARİ ENGELLER YÜZÜNDEN EV HAPSİNE HAYIR ! 
  Engellilerin hayata katılımı için belediyelerin, bakanlıkların ve toplumu oluşturan kamu görevlilerinin gerçek yüzleri sürenin dolması ile ortaya çıktı..

  Erişilebilirlikte boşa geçen 10 yılın hesabını sormak için Belediye başkanları, fen işleri, park bahçeler, imar ve ruhsat müdürlükleri hakkında Türkiye genelinde " SUÇ DUYURUSU KAMPANYASI " na devam ediyoruz.

  Engelsiz Erişilebilir mimari uygulamalar kanunu Temmuz 2005 de çıkarıldı. Kanun çıktıktan sonra yapılan tüm yaya yolları, park alanları, resmi binalar ve sosyal mekanların erişilebilirlik standartlarına uygun olması ve tüm toplu taşıma araçlarının da uygun olması zorunluluğu getirmişti.Eski yapılanlarında düzeltilmesi için 7 yil düzenleme ve uygulama süresi verdi. 2012 Temmuz da süre hiç bir şey yapılmadığı için 3 yıl daha uzatıldı. 7 Temmuz 2015 de süre doluyor ve hala engelliler ve aileleri evde hapis durumdalar.
  Destek olmak için herkesi bekliyoruz !

  Suç duyurusunda bulunduğunuz ilçe ve iller için şehirdeki engelleri gösteren onlarca fotoğraf ve video mevcuttur...

  Engelsiz kentler ve kamu binaları için çıkan kanunun verdigi 7 yıllık süre daha sonra 3 yıl uzatıldı. Ve 7 Temmuz da 10 yıllık süre bitti. Anayasadan ve kanunlardan elde ettiğimiz Erişilebilirlik haklarımızı kullanarak engelleri kaldırmayan belediyelerle ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz.
  Bireysel suç duyurusunda bulunmak isteyenler Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği nin. " iletisim@ehdd.org " adresinden başvuru dosyasını isteyip bulundukları il yada ilçedeki savcılıklara suç duyurusunda bulunabilirler...


  ERİŞİLEBİLİRLİKTE GEÇEN 10 YILI SORGULUYORUZ !
  06.07.2015
  ERİŞİLEBİLİRLİKTE GEÇEN 10 YILI SORGULUYORUZ !

  ERİŞİLEBİLİRLİKTE GEÇEN 10 YILI SORGULUYORUZ ! 

  07 Temmuz 2015 Salı günü saat 10:30’da Istanbul Adliyesi – Çağlayan’da suç duyurusunda bulunup, basın açıklamamızı yapacağız.
  Engelliler, bakım yapan kişiler ve yaşlılar olarak evlerde hapsolmak değil, eşit yaşam hakkı istiyoruz. Bir arada bağımsız yaşam istiyoruz. 10 yıl geçmesine rağmen erişilebilirlik düzenlemelerinde kanunları uygulamayan belediye ve kamu görevlileri hakkında GÖREVİ SUİSTİMAL ve AYRIMCILIK hakkında SUÇ DUYURUSU’nda bulunuyoruz. 
  Sesimize ses vermek için katılımınızı bekleriz.

  ENGELLİ ÇOCUK BABASI OLMAK !
  11.06.2015
  ENGELLİ ÇOCUK BABASI OLMAK !

  21 Haziran Babalar Günü vesilesiyle 20 Haziran 2015 Cumartesi günü “Engelli çocuk babası olmak” temalı bir etkinlik düzenleyeceğiz.

  Etkinliğin temel amacı zihinsel engelli, ağır bedensel engelli ve otizmli çocuk sahibi babaların %50’den fazlasının çocukları ile ilgilenmemesine, ailesini terk etmesine, ötekileştirmesine ve eşinden boşanmasına dikkat çekmek olacak.

  Türkiye genelinde farklı engel sınıflarından, engelli çocuğunu bırakmamış, onların hayata katılımı için mücadele eden 20 babaya çocuklarıyla ilgilendikleri için teşekkür plaketi vereceğiz. 
  Bu yıl öncelikle 20 yaşını geçmiş engelli çocuğu olan 20 babayı onurlandırmak suretiyle, çocuklarını ve ailesini terk eden babalar ile farklarını ortaya koyacağız.
  Etkinlik tarihi : 20 Haziran 2015 Cumartesi
  Saat : 13.30 – 16.00
  Etkinlik yeri : Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi Tiyatro Salonu - İstanbul


  ANNELER OTİZMİ ANLATIYOR !
  26.03.2015
  ANNELER OTİZMİ ANLATIYOR !

  “ ANNELER OTİZMİ ANLATIYOR “ etkinliğimize sizleri davet ediyor ve katılımlarınızı bekliyoruz…

  'Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği' geçtiğimiz yıllardaki gibi bu yıl da “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü”  nedeni ile etkinlikler düzenliyor. Etkinlik için acıma ve ötekileştirmeden uzak, otizm ile yaşayanlara kulak verdiğimiz ve tecrübe aktarımı ile yol gösterici olmaya çalışacağımız bir kapsam hedefledik. Çünkü otizmli çocukların ve annelerin henüz çözülmemiş onca sorununu görmezden gelerek bu günü kutlamayı sorguluyoruz.

  Otizmli çocuğu olduğu için çoğu eşi tarafından terk edilen, ailesi, akrabaları, komşuları tarafından ötekileştirilip yalnızlaştırılan, otizmli çocuğunun akranları ile hayatın her alanında olması için mücadele eden ANNELER!

  Bugüne kadar hep başkalarını dinlediler fakat sorunlarına çözüm bulamadılar. Şimdi sorunlarını, duygularını, kendi çözüm önerilerini ve taleplerini anlatacaklar.

  Ekli dosyayı incelerseniz farkındalık ve duyarlılıkta bir adım daha atmış olacağınıza,milyonlarca annenin sesini duyacağınıza inanıyoruz.

  Engelliler eşit yaşam hakkı, kanunların uygulanması ve daha çok millet vekilliği istiyor !
  20.02.2015
  Engelliler eşit yaşam hakkı, kanunların uygulanması ve daha çok millet vekilliği istiyor !

  Tüm siyasi partilerin artık acıma ve ötekileştirmeyi bırakıp çözümlere odaklanmalarını talep ediyoruz.


  Engelsiz mimari erişilebilirliğe ihtiyacı olan 7 milyon vatandaş var,çözüm yok ! 


  Bugün sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu belediye başkanlarına konuşmasında icraatları için teşekkür etti. Biz engelliler ve aileleri konuşmayı şaşkınlık ve hayretler içinde izleyip üzüldük.

  2005 yılında çıkan kanunlarda Engelsiz kentler ulaşılabilir erişilebilir mimari düzenlemelerle ilgili belediyelere verilen süre 2012 yılında bitip 3 yıl daha uzatıldı. Uzatma süresi de birkaç ay sonra bitecek ve hala doğru uygulamalar yapılmıyor. Yapılanlarda yanlış yapılıp paralar çöpe gidiyor. Hiçbir partinin belediyesi engelsiz mimariye dikkat etmiyor. Doğru uygulama 3 bine yakın belediyenin sadece 3 - 5 tanesinde görülüyor.  Engelliler ve aileleri hala evlerinde hapis durumundalar. İyi niyetli olduğundan şüphe etmediğimiz sayın Başbakanın 5378 sayılı kanun konusunda yeterince ve doğru şekilde bilgilendirilmediğini bu nedenle de uygulamalar konusunda belediye başkanlarını sorgulamadığını düşünüyor ve bir an önce harekete geçmesini temenni ediyoruz.

  Engelsiz ulaşım ve Erişilebilirlik sorunu, Raporlarda oranlar sorunu, gelir kriteri sorunu, eğitim sorunu ve istihdam sorunu konularında hala uygulama yok. 2002 verilerine göre %12.29 olarak görülen toplam engelli oranında “ortopedik, görme,işitme ve zihinsel engelli oranı %2,58 olarak görünüp Süreğen hastalık oranı %9.70 görünmesi de çok vahim bir yanlıştır. Bir hastalık sonucu, tekerlekli ve akülü sandalye kullananlar, görme engelliler ve işitme engelliler sağlık kurulu raporlarında Sürekli Hastalık lı olarak gösterilmektedir. Oysa aynı zamanda ortopedik, işitme ve görme engellidirler. Bu büyük yanlış sonucu mimari düzenlemeye ve özel hizmete ihtiyacı olan %4-5 oranında engelli %9.70 içinde kaybolmuştur.  Engelsiz ulaşım ve erişilebilir düzenleme ihtiyacı olan vatandaş sayısı  % 10 civarındadır.

   

  Biz engelliler için kanun çıkarttık sözünü söyleyip kanunların uygulanmıyor oluşunu sorgulama-mak engellilerle ilgili konulara ilgisizliği-duyarsızlığı ve yanlış bilgiler alındığını da gösteriyor.

  9 milyon engellinin fakirlik belgesi olan 1,5 milyonuna para yarımı yapıp 7,5 milyonunu yok sayma, yanlış zihniyetinden hala kurtulamadık.

  devamı...

  ENGELLİLER İÇİN KURULAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ( STK ) ÇOĞUNLUĞU temsil ettikleri kitleye zarar veriyor.
  08.12.2014
  ENGELLİLER İÇİN KURULAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ( STK ) ÇOĞUNLUĞU temsil ettikleri kitleye zarar veriyor.

  Türkiye dünyada en çok engelli derneği, engelliler federasyonu hatta 10 a yakın engelliler konfederasyonu ve onlarca engelliler vakfı olan ülkedir. Ülke Engellilerle ilgili olarak kurulmuş sivil toplum kuruluşu çöplüğü durumuna gelmiştir.

   

  Bir ilçede dahi birkaç engelli derneği vardır. Kötü niyetli kişilerin engellileri kullanarak para toplamak için ve siyasi beklenti için kurduğu derneklerin ve vakıfların faaliyetleri artık tiskindirici sonuçlara sebep olmaktadır.

   

  Vakıf; var olan nakdi menkul yada gayri menkulün bir amaç için vakfedilmesi ile kurulur. Vakıf vakfedilen paranın yada mülkün doğru işletilip yönetilmesi ve elde edilen gelirin kuruluş amacı doğrultusunda hizmete dönüştürülmesini sağlayan stk dir. Ülkemizde ise vakıfların çoğunluğu içi boş olarak kurulup para toplamak amacını taşımaktadır. Toplanan paralar ise birkaç vakıf yöneticisinin giderlerini karşılamakta yada yılda bir kez organizasyon yapılarak daha çok para toplama amacına hizmet etmektedir. 

  Toplumun vakıflara ve STK lara güveni kalmamıştır. 

  STK ların amacı para toplamak ve siyasi rant sağlamak ol ma ma lıdır. STK temsil ettiği kişilerin haklarını korumak ve hayata eşit katılımlarını sağlamak için çalışmalıdır.

   

  Sürekli yardım toplanması Engellilerin zavallı yardıma muhtaç insan vasfına sokmakta ve toplum da " yardım ettim evinde otursun" düşüncesine sebep olmaktadır.

   
  ENGELLERİN KALKMASI VE BİR ARADA YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNMAK IÇİN BASIN AÇIKLAMAMIZ !
  27.11.2014
  ENGELLERİN KALKMASI VE BİR ARADA YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNMAK IÇİN BASIN AÇIKLAMAMIZ !

  ENGELLERİN KALKMASI VE BİR ARADA YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNMAK IÇİN BASIN AÇIKLAMAMIZ !

  EŞİT YAŞAM HAKKIMIZA ENGELLER KOYAN, ÖTEKİLEŞTİREN, AYRIMCILIK YAPAN ; BELEDİYELER, EĞİTİMCİLER, KURUM ÇALIŞANLARI, MİMARLAR, HEKİMLER, İŞ VERENLER, KOMŞULAR VE TOPLUMLA YÜZLEŞİYORUZ.

  2005 yılında çıkan 5378 sayılı Engelliler Kanunu ile kazandığımız haklarımızın yok olmaması ve uygulanması için toplumun tüm kesimlerini duyarlılığa davet ediyoruz. Gelecek hafta 3 Aralık Dünya Engelliler günü.  Engellilerin bunca sorunu varken sorunları çözmeyip engelleri kaldırmayanlar yine kutlamalar yapacaklar. Kutlanacak bir başarı  hikayemiz yoktur.

  * Engellilerin eğitim, iş ve sosyal hayata katılabilmesi için birinci şart mimari ve fiziki engellerin kaldırılmasıdır.  Belediyeler 2005 yılında çıkan kanunlar gereği kentleri ve binaları engelsiz erişilebilir yapmak zorundadırlar. Ancak 2 - 3 belediye dışında kanunları ve tse standartlarını uygulayan belediye yoktur.  Belediyeler bütçelerinde ve stratejik planların da engelsiz erişilebilir mimari düzenlemeler için ödenek ayırmalıdırlar. Belediyeler toplumun engelli olmayan kesimine " engellileri düşünen duyarlı belediye " imaji oluşturmak için toplumun acıma duygularını beslemek ve oy almak için engellileri acınacak zavallılar olarak göstermekten artık vazgeçmelidirler. Kent için de engellilerin hayata katılımı için bir şey yapmayan mimari engelleri kaldırmayıp, Devlet tarafından bedava verilen akülü bir sandalye verirken kurdela kesip teslim eden belediye yöneticilerini, Erişilebilir yaya yolları olmayan bir parka koyduğu engelli salıncağına kurdela takıp açılış yapan belediyeleri, BM en ağır cezası olan UTANDIRMA CEZASI na mahküm ediyor ve yüzleşiyoruz. Bu onur kırıcı davranışlardan artık vazgeçmelerini bekliyoruz.  Bireysel olarak ENGELLERİ YARATANMISINIZ, ENGELLERİ KALDIRAN MI ?
  08.09.2014
   Bireysel olarak ENGELLERİ YARATANMISINIZ, ENGELLERİ KALDIRAN MI ?

  ENGEL YARATANMISINIZ, ENGELLERİ KALDIRAN MI ?

  Engellilerin toplum tarafından eşit yaşam hakkı olan bireyler olarak kabul edilmesi için ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde öğretmen ve öğrencilere, sivil toplum kuruluşlarının üyelerine, resmi kurum ve özel şirket çalışanlarına ve herkese eğitimlerimiz devam ediyor. 
  Engellilerin topluma entegrasyonu için toplumun engellileri kabullenmesi ve doğru yaklaşımı gerekmektedir.


  YEREL YÖNETİMLER İÇİN
  08.09.2014
  YEREL YÖNETİMLER İÇİN

  YEREL YÖNETİMLER İÇİN "ENGELSİZ ERİŞİLEBİLİR KENTLER, BİR ARADA MUTLU HAYAT" eğitim,denetim ve mimari uygulama danışmanlığımız devam ediyor.


  Engelsiz Turizm ! Turizm Özgürlük İse Engelliler Turizmde Neredeler?
  20.07.2014
  Engelsiz Turizm ! Turizm Özgürlük İse Engelliler Turizmde Neredeler?

  Turizm Özgürlük İse Engelliler Turizmde Neredeler? Engelsiz Turizm !

  Adem Kuyumcu , Engelsiz Turizm de Türkiye de gelinen noktayı ve yol haritasını anlattı ;

  Turizm sektörü ve kentlerdeki sosyal mekanların işletmecileri engellilere ve ailelerine neden hizmet üretmiyorlar?

  Türkiye'de oteller ve tesisler ülkede yaşayan %12,39, yaklaşık 9 milyon engelliye ve ailelerine yani en az 20 milyon kişiye yasak!

  Otellerdeki mimari engeller ve yönetenlerin, çalışanların eğitimsiz oluşunun doğurduğu engeller nedeniyle maddi imkanı olmasına rağmen milyonlarca engelli tatil olanaklarından yararlanamıyor.


  ERİŞİLEBİLİRLİK UTANCI TÜM SİYASİLERİN VE BELEDİYE BAŞKANLARININDIR !
  09.07.2014
  ERİŞİLEBİLİRLİK UTANCI TÜM SİYASİLERİN VE BELEDİYE BAŞKANLARININDIR !

  ERİŞİLEBİLİRLİK UTANCI TÜM SİYASİLERİN VE BELEDİYE BAŞKANLARININDIR !

  ENGELLİLERİN BAŞKA BİRİNE BAĞIMLI OLMADAN HAYATIN HER ALANINA KATILIMLARI ANAYASAL HAKTIR. İNSANLIK ONURUDUR. 

  Engellilerin hayata katılımı için gereken mimari ve fiziki düzenlemelerin yapılması ve TSE standartlarını belirleyen kanunun çıktığı tarihten bu yana 9 yıl geçti 10.yıla bugün girdik. 09 Temmuz 2014.

  SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE FARKLI BİR BOYUT !
  08.07.2014
  SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE FARKLI BİR BOYUT !

   SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE

  FARKLI BİR BOYUT !

  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT !  Eğitim seminerleri devam ediyor. Katılımcıların seminerlerin sonunda ;

  "engellilerle ilgili ezberlerimizi bodunuz"

  "Doğru bildiklerimizin çoğu yanlışmış" ,

  "Artık acımayacağım, eşit yaşam haklarına saygı göstereceğim"

  "engellerin kalkması için bireysel sorumluluğumu yerine getireceğim"

  sözleri çok doğru bir eğitim verdiğimizi bize gösterdi.

  Uyarı : Fikir hırsızları ve taklitlerden sakınınız. :)

  BURADA ZİHNİYET VE MİMARİ ENGEL YOK !
  27.06.2014
  BURADA ZİHNİYET VE MİMARİ ENGEL YOK !

  BURADA ZİHNİYET VE MİMARİ ENGEL YOK!

  Engellilerin, yaşlıların, çocuk arabası ile gezen ailelerin her alanda hayata katılımı için, Dünyada bir ilki başardık. FARK yarattık, DUYARLILIK yarattık. Örnek olmasını temenni ediyor, SÜVARİ giyime teşekkür ediyoruz.

  Diğer mağazaların, şirketlerin, otellerin ve sosyal mekanlarında bu duyarlılığı göstermelerini diliyoruz.

   Engelsiz bir arada mutlu hayata ulaşmak için tüm kurum ve sektörlerde yönetici ve personellerin eğitimi, doğru ölçülerde mimari ve fiziki uygulamaları ve sosyal sorumluluk projelerimiz için birlikte çalışma taleplerimizi değerlendirmelerini bekliyoruz.

   

  CNN TÜRK Haberlerin linki ;    http://www.cnnturk.com/video/yasam/diger/engellilere-ozel-magaza

   

  BİANET haber linki ; http://www.bianet.org/bianet/toplum/156753-bu-magazada-engelliye-engel-yok

   

  Diğer uluslar arası ve ulusal yayınlarda da haberler ve yayınlar devam etmektedir.

   

  Bilgilerinize sunarız,

  Saygılarımızla

   

  Adem Kuyumcu

   


  ENGELLİLER VE AİLELERİ İLE TOPLUMA ENGELLİLİĞİ KABÜLLENME EĞİTİMİ.
  12.06.2014
  ENGELLİLER VE AİLELERİ İLE TOPLUMA ENGELLİLİĞİ KABÜLLENME EĞİTİMİ.
  ENGELLİLER VE AİLELERİ İLE TOPLUMA ENGELLİLİĞİ KABÜLLENME EĞİTİMİ..

  Başkanımız Adem Kuyumcu nun uzun zamandır üzerinde çalıştığı "engellilerin,ailelerin ve toplumun engelli bireyleri kabullenme ve bir arada mutlu yaşam" eğitimlerinin ilgi Adem Kuyumcu nun sunumu ve konferansı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Rize il müdürlüğü tarafından Ardeşen Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

  Eğitime 460 engelli yakını imza vererek katıldı ve yaklaşık 150 engelli ve toplumun değişik kesimlerinden vatandaş katıldı.
  Katılanlar eğitimi çok faydalı olduğunu bilmedikleri çok şeyi öğrendiklerini yanlış olduğunu bilmeden yaptıkları çok şeyinde doğrusunu öğrendiklerini belirtip mutlaka her engellinin ve ailesinin bu bilgilere sahip olması gerektiğini vurguladılar.
              

   
  Engelsiz Tuvalet ve Bebek Bakım kabini..
  17.04.2014
  Engelsiz Tuvalet ve Bebek Bakım kabini..

  ENGELLİLERİN, ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERİN, YAŞLILARIN, 0-6 YAŞ ÇOCUKLU ANNE VE BABALARIN HAYATA KATILIMI İÇİN ÖNEMLİ ENGELLERDEN BİRİ UYGUN TUVALETLERİN OLMAYIŞIDIR.

  Dernek olarak yaklaşık bir yıldır bu önemli sorunu gidermek amacıyla “Engelsiz Tuvalet, Bebek bakım ve kişisel bakım kabini” üretimi için araştırma ve görüşmeler yaptık, sonucunda da LAMBDA İNŞAAT A.Ş. iş birliğimizi kabul etmiştir. LAMBDA İNŞAAT sosyal sorumluluk olarak gördüğü bu projede, karlılık gözetilmeden ihtiyaç olan kabinlerin üretimini ve tedarikini yapmayı üstlenmiştir.

  “Engelsiz tuvalet, bebek bakım ve kişisel bakım kabini” ülkemizde çok önemli bir sorunu ortadan kaldıracaktır.                                                                                                                                     

    KABİNİN BİRİNCİ DERECE FAYDALANICILARI ;

  • Akülü ve Tekerlekli Sandalye kullanan engellilerin ; tuvalet, sonda boşaltma, tak yapma, bez değiştirme ihtiyacı
  • Görme engelliler,
  • Zihinsel engelli çocuğu olan anne ve babalar; yanında çocuğu olduğu için diğer tuvaletleri kullanamayan aileler
  • Hareket zorluğu çeken yaşlılar.
  • 0 – 6 yaş arası bebeği ve çocuğu ile sokağa çıkan anneler ve babalar; Çocukların bakımı, bez değiştirme ve emzirme


  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT Konferans ve Seminerlerimiz devam ediyor.
  11.04.2014
  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT Konferans ve Seminerlerimiz devam ediyor.

  “HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT”

   "Eğitim, empati ve doğru bilgi her engeli aşar"

   Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği'nin "Engelsiz daha özgür yarınlar için" eğitim seminerleri devam ediyor. Ülkemizde 9 milyona yakın kayıtlı engelli vardır. Engellilerle ilgili her konu anne, baba, kardeş, eş, çocuk yani aile bireyleri ile birlikte 40 milyona yakın insanı doğrudan ilgilendirmektedir.

  Aşağıda seminer ve konferanslarda işlediğimiz konuları görebilirsiniz. Davet edildiğimiz heryere imkanlarımız ölçüsünde ve oluşturulan şartlara göre gidebiliyoruz.

  FUTBOL DA ŞAHANE HAREKET
  07.04.2014
  FUTBOL DA ŞAHANE HAREKET

  Türkiye'de ilk kez bu akşam yapılan Beşiktaş Kayserispor maçı seromomisinde otizmli çocuklar da yer aldı. 

  Otizmli çocukların eğitim hakkına duyarlılığı arttırmak için 25 "bireye uygun özel eğitim" almış otizmli çocuk Beşiktaşlı futbolcuların yanında sahaya çıktı. Ve "Otizm'de çözüm bireye uygun sürekli eğitimdir" pankartı taşıdı. 

  Organizasyon Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği'nin (EHDD) başkanı ADEM KUYUMCU nun girişimiyle Beşiktaş Kulubü, Türk Futbol Federasyonu (TFF) ortaklığında gerçekleşti.

  KADIKÖY DE ENGELLİ VE YAŞLILARI SANDIĞA TAŞIDIK !
  31.03.2014
  KADIKÖY DE ENGELLİ VE YAŞLILARI SANDIĞA TAŞIDIK !

  KADIKÖY DE ENGELLİ VE 75 YAŞ ÜSTÜ YÜRÜME GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN YAŞLILARIN SANDIĞA ULAŞIMDA ÖNEMLİ BAŞARI ! ENGELLİ VE YAŞLI KOMŞUNUN OY KULLANMA HAKKINA DESTEK OL ! kampanyasın da önemli başarı.

  93 yaşında ve Atatürk ile tanıştığını söyleyen Mefaret teyzemizin “ ölmeden önce son bir kez oy kullanmamı sağladığınız için size minettarım” demesi, Ercüment amcanın, Neriman Teyzenin, Fikriye teyzenin, Nihat amca ve yüzlercesinin “ bu artık benim son oyum olur, sayenizde kullandım” diyerek bize dualar etmeleri her şeye yetti. Gönüllülerimiz içinde önemli bir deneyim oldu.  

  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği başkanı Adem Kuyumcu yerel seçimlerde engelli ve engelli hale gelmiş yaşlıların sandıkların bulunduğu binalara ulaşımları ve sandığa erişimleri için yaptıkları çalışma sonuçlarını açıkladı.


  ENGELLİ VE YAŞLI KOMŞUNUN OY VERME HAKKINI KULLANMASINA DESTEK OL !
  19.03.2014
  ENGELLİ VE YAŞLI KOMŞUNUN OY VERME HAKKINI KULLANMASINA DESTEK OL !
  ENGELLİ VE YAŞLILARIN OY KULLANMASINDA yeni YSK kararları !
  17.03.2014
  ENGELLİ VE YAŞLILARIN OY KULLANMASINDA yeni YSK kararları !
  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT Konferansı İZMİR - TİRE de.
  28.02.2014
  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT Konferansı İZMİR - TİRE de.
  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Tire Belediyesi’nin işbirliği ile geçtiğimiz hafta Tire’de “Herkes İçin Engelsiz Hayat” konferansı düzenlendi. Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Aktivist Adem Kuyumcu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferans Tire Belediyesi Kültür ve Sanat Salonu’nda gerçekleşti.
   
  “İnsan haklarına göre; engellilik, bireyin bedensel ya da zihinsel eksikliği nedeniyle toplum dışında kalması değil, toplumun ’bozukluğu’ nedeniyle bireyi dışlamasıdır. Tekerlekli sandalye kullanan birey, uygun rampa ve asansör olmadığı için okula veya kamuya açık binalara giremiyorsa bunu sebebi ‘bozuk’ olan bacaklar değil ‘engel’ olan mimarı yapılardır.”
  ENGELSİZ HAYAT DAYANIŞMA DERNEĞİ - ENGELSİZ HAYAT AKTİVİSTLERİ HERYER DE.
  20.12.2013
  ENGELSİZ HAYAT DAYANIŞMA DERNEĞİ - ENGELSİZ HAYAT AKTİVİSTLERİ HERYER DE.
  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği olarak Engellilerin hayatın her alanında engelsiz yaşam hakkına kavuşması için toplumdaki tüm bireylerin eğitilmesi ve duyarlılıklarının arttırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Toplum acıma kültüründen kurtulup eşit yaşam hakkına saygı gösteren birey haline gelmelidir. Engelleri kaldırmanın yolu toplumun tüm bireylerinde zihniyetlerin doğru bilgilerle değişmesi ile mümkün olacaktır. 

  Derneğimizin bu güne kadar aidat almadan yardım toplamadan, fonlardan ödenek almadan,sponsoru olmadan Türkiye genelinde çalışmalar yapmaktadır. " Herkes için Engelsiz Hayat" konferanslarımızla ve ENGELSİZ HAYAT AKTİVİSTLERİ olarak her yerde engelleri yaratanlarla yüzleşiyoruz. Derneğimizin siyasi bir bağlantısı yoktur. Derneğimiz yönetiminden kimsenin yerel seçimlerde herhangi bir adaylığı yoktur. Her siyasi düşünceye eşit olarak engelleri kaldıranları bilgilendirip destekleyerek yolumuza devam ediyoruz. Geçen 3 yılda Medyaya yansıyan etkinliklerden birkaç örnek ;
  ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER...
  02.11.2013
  ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER...

  SEMİNER PROGRAMI..
  13:00 - 13:30 KABUL
  13:30 – 13:45
  - Okan Üniversitesi tanıtım filmi ve açış konuşmaları
  Doç.Dr. M. Onur GÜLBAHAR - Turizm ve Otelcilik Bölüm Başkanı
  SKAL International Marmara Y.K. Üyesi

  Prof. Dr. Şule KUT - Rektör

  13:45 – 14:45 - Konuk Konuşmacılar.
  - Ali Duran KARAKAYA ( Konuk konuşmacı ) 
  Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu As Başkanı

  Adana da yapılan Dünya ve Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol şampiyonaları organizasyon komitesi başkanı olarak, konaklama ve sosyal mekanların engelleri konularında yaşadıkları deneyimleri aktaracak.

  - Fatma ŞAHİN ( Konuk Konuşmacı ) 
  Bağcılar Engelli Sporcular Kulübü Başkanı

  - Adem KUYUMCU - Seminer sunumu..

  (Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı, Engelsiz Şehirler teknik başvuru kitabı derleyici / yazarı)

  “Türkiye’de Engellilerin Durumuna Genel Bakış” 

  “Engelsiz Mimari Çevre için kanunen zorunlu Erişilebilirlik
  Standartlarına özet bakış ve uygulama örnekleri.

  “Engelsiz otel, tatil köyü, Kongre salonu, Sinema salonu, Restaurant, Lokanta, Pastane nasıl olmalıdır. 

  “ Avrupa dan ve Ülkeden yanlış uygulamalar ile doğru Örnek Çizim ve Uygulamalar”

  “Engelsiz Turizm Konusunda Türkiye ve AB Ülkelerinde 
  Bulunan Potansiyel Engelli Sayısı ve Sınıfları”

  “Otellerin ve tesislerin hangi engel sınıfına uygun olduğunun belirlenmesi ve sınıflandırma kriterleri”

  14:45 SORU-CEVAP ve DEĞERLENDİRME
  15:00 KAPANIŞ

  Okul dışından katılım için lütfen önceden kayıt yaptırınız 
  Okan Üniversitesi Kurumsal İletişim: Elvan Süreroğlu 0216 677 16 30 – 1789
  Dernek iletişim koordinatörü : Hazal Vural 0538 834 80 40

  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT SEMİNERLERİ - KONFERANSLARI BUYIL DA DEVAM EDİYOR
  29.09.2013
  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT SEMİNERLERİ - KONFERANSLARI BUYIL DA DEVAM EDİYOR

   

  2013 - 2014 eğitim öğretim dönemi konferans, seminer ve derslerimiz başladı. İlk öğretim, lise, yüksek okul ve üniversiteler ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarından bizi davet eden her yere gidiyoruz.
  "Eğitim, empati ve doğru bilgi her engeli aşar"
  Engellilerin hayatın her alanında engelsiz yaşam hakkına kavuşması için toplumdaki tüm bireylerin eğitilmesi ve farkındalıklarının arttırılması gerekmektedir. Toplum olarak acıma kültüründen kurtulup eşit yaşam hakkına saygı gösteren bireyler olmalıyız. Engelleri kaldırmanın yolu toplumun tüm bireylerinde zihniyetlerin doğru bilgilerle değişmesi ile mümkün olacaktır. 
  Adem Kuyumcu ‘nun “HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT" eğitim seminerleri devam ediyor. Ülkemizde 9 milyona yakın kayıtlı engelli vardır. Engellilerle ilgili her konu anne, baba, kardeş,eş,çocuk yani aile bireyleri ile birlikte 40 milyona yakın insanı direkt ilgilendirmektedir.

  Seminerlerimizde İşlenen konular ve ortalama süre : 120 dakika ( 2 bölüm )

  *Engellilerin eğitim, sağlık ve iş hayatında karşılaştıkları sorunlar, engelsiz hayat için yürürlükteki kanunlar ve pratikteki durum, çözüm önerileri, yeni yönetmelikler,
  * Engellilerde spor, otizm ve diğer engel grupları için sporla eğitim modelleri ve spor temelli rehabilitasyon
  *Engelliliğin engelli bireyler, aileler ve toplum tarafından kabullenilmesi ve birlikte yaşamanın yolları
  *Engelsiz mimari hakkında kanunlar, TSE ölçüleri, yanlış uygulamalar ve doğru uygulamalar,kaldırımlar,resmi binalar
  *Engelsiz konut, engelsiz otel, engelsiz lokanta ve pastaneler nasıl olmalı ölçü ve çizim örnekleri,
  * Bir arada yaşam için engellilerinde faydalanabileceği şekilde Engelsiz Turizm ve Engelsiz mekanların, üretilen mal ve hizmetlerin engellilere ve işletmelere faydaları, topluma psikolojik etkileri
  * Acımadan, acındırmadan, durumu kabullenerek neler yapabiliriz.
  Seminerlerin faydalanıcıları ;
  Seminer ve konferanslarımızda İlk ve orta dereceli okullar, yüksek okullar, üniversiteler de öğretmen ve öğrencilere, Belediyeler de başkanlar, Fen işleri, Park bahçeler, Zabıta, İmar ve Ruhsat işleri yetkilileri ve çalışanları, hastane müdürleri ve çalışanlar, mimarlar, inşaat mühendisleri, peyzaj mimarları, şehir plancıları, bu bölümlerde okuyan öğrenciler, özel şirketlerde yönetici ve çalışanlar, otel, pastane ve lokanta işletmecileri ve çalışanları ile engelliler ve aileleri doğru bilgileri öğreniyorlar.
  Her seminerin sonunda soru-cevap bölümü vardır.                                             
  Saygılarımızla

  Apartmandan çıkmasına komşuları cadde ve sokaklarda gezmesine belediye izin vermiyor.
  26.09.2013
  Apartmandan çıkmasına komşuları cadde ve sokaklarda gezmesine belediye izin vermiyor.

  Yaşam hakkımızı engelleyenlerle yüzleşmeye devam ediyoruz.

  Pendik de Ağır engelli 11 yaşındaki Dilara'nın hayata katılımı için apartmanın girişindeki 4 basamağa rampa yapılması gerekiyor komşuları "görüntü kirliliği oluyor" diyerek izin vermiyor.

  Belediye şuanda yaya kaldırım çalışması yapıyor ancak kanunen zorunlu tse standartlarına uymuyor. Dilara ve annesi bizden yardım istediler.

  Dilara bir kız çocuk ve sokağa çıkmasına komşuları, cadde ve sokakta gezmesine de belediye izin vermiyor.

  Engelsiz Hayat Aktivistleri olarak komşuların ve belediyenin zihniyetini değiştirmek için çalışıyoruz.

  Adem Kuyumcu

  EHDD Başkanı

   

   

  YAPILMASI GEREKEN DÜZENLEMELERLE İLGİLİ YOL HARİTASINI DA BİZ VERİYORUZ.
  25.09.2013
  YAPILMASI GEREKEN DÜZENLEMELERLE İLGİLİ YOL HARİTASINI DA BİZ VERİYORUZ.

  Yerel seçimlerde siyasi parti ayrımı yapmaksızın başkan adaylarından yönetecekleri şehirlerde engellilerin ve yaşlıların başka birinin yardımına muhtaç olmadan cadde ve sokaklara rahatça çıkabilmeleri, sosyal mekanlara rahatça girebilmeleri için mimari engelleri kaldırmalarını, eve kapatıp hizmet etmek değil, sokağa çıkma özgürlüklerini vererek hayata katılımlarını sağlamak için çalışmalarını, acıyarak değil eşit insan hakkı olan bireyler olarak yaklaşımda bulunmalarını talep ettik ve taahhüt etmelerini istedik.

  İlk taahhüt Kadıköy belediyesi başkan aday adayı sayın Aykurt Nuhoğlu ndan geldi. 25 Eylül 2013 de bugün Engelsiz Hayat Aktivist'leri olarak kendisi ile saat 17.30 da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi önünde buluşacağız.

  ENGELLİLERİN EĞİTİM HAKKI BUYIL DA ENGELLENDİ !
  16.09.2013
  ENGELLİLERİN EĞİTİM HAKKI BUYIL DA ENGELLENDİ !

   

  Artık iyi niyetli sözler ve açıklama değil eğitim hakkını engelleyenlerin görevden alınmasını istiyoruz...

   Okullar açıldı ; Otizmli çocuklar, Görme engelli çocuklar, İşitme engelli çocuklar, ortopedik engelli çocukların bu yılda eğitim alma hakları engelleniyor.  Görevliler ve toplum iki yüzlülüğünü ve engellilere sadece acıyarak yaklaşıp "yardım ettik evde otursunlar" zihniyetleri yine ortaya çıkardı. Artık yüzleşelim!

   Eğitim anayasal haktır ve Ak Parti hükümetinin 2005 ve sonrası çıkardığı kanun ve yönetmeliklerle de bu hak standarda oturtulmuştur. kanunlar çıktığında sevindik alkışladık ve savunucusu olduk. Peki eğitim hakkını engelleyenler kim ?

  1- Okul müdürleri,

  2- Öğretmenler,

  3-Okuldaki diğer çocukların aileleri.

  4- Okulların mimari yapısı ve özel eğitim ve ilgi isteyen çocuklara gerekli eğitimi verecek bilgiye sahip olmayan öğretmenler.

   Son 1 aydır tüm engel sınıflarından çocukların okul kayıtları sırasında yaşanan sorunları içeren sayısız haberi medyaya taşıdık ancak cevabı verecek olan sorumlu Milli Eğitim bakanı, Çevre ve Şehircilik bakanı, Yüksek Öğrenim Kurumu başkanı konuyla hiç ilgilenmiyor. Çalışan maaşlı görevliler anayasayı ve kanunları uygulamıyor bağlı oldukları bakanlar da sessiz kalıp eğitim hakkının engellenmesine göz yumuyorlar. Engellilerle ilgili konularda her zaman olduğu gibi yine Aile ve Sosyal Politikalar bakanı sayın Fatma Şahin iyi niyeti ve duyarlılığı  ile konuyla ilgileneceğini söylüyor. Oysa konu diğer bakanlıkların konusu ve yıllardır çözüm sağlanamıyor.

   Milli eğitim bakanlığı yetkilileri ; Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli eğitime bağlı resmi kurum , engelli öğrencinin kaynaştırma eğitimi alması için rapor veriyor ancak aynı bakanlığa bağlı okul müdürü veya öğretmen bunu kabul etmiyor.

   Çevre ve Şehircilik bakanlığı yetkilileri ; okullar mimari engellerle dolu, yaya yolları engellerle dolu, belediyeler kanunları uygulamıyor, neden ilgileri hala çalıştırıyorsunuz.

   Engelli çocuğu olan ailelerin ve eğitim hakkı engellenen bireylerin ne yapmasını istiyorsunuz. 
  Engelli çocuklar ev hapismi kalsınlar. Yaşıtları ile kaynaştırma eğitimi alıp hayata katılabileceklerken tecritmi edilsinler.

   Engelli çocukların sosyal hayatın içinde olmasını görmek toplumu ve bu görevlileri rahatsızmı ediyor ? Etmiyorsa uygulayıcı görevliler neden 8 yıl geçmesine rağmen anayasa ya bağlı kalıp kanunları uygulamıyorlar ?
  Adem Kuyumcu
  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı

   

   

  11 yaşında komşuları rampaya izin vermediği için evine girip çıkamıyor !
  10.09.2013
  11 yaşında komşuları rampaya izin vermediği için evine girip çıkamıyor !

   

  11 yaşında komşuları rampaya izin vermediği için evine girip çıkamıyor !

  ENGELSİZ HAYAT AKTİVİSTLERİ olarak Yaşam hakkına engel konan tüm engellilerin ve ailelerin yanındayız, haklarını savunuyoruz.

   11 yaşında 3 yıldır İlahi okuma birincisi Akülü sandalyesi ile hareket eden kardeşimizin ve annesinin yardım talebi doğrultusunda bu hafta Pendik' deyiz. Çünkü 11 yaşındaki Zehra kardeşimizin evine girip çıkabilmesi için apartman girişinde 4 basamak var ve apartmandaki komşular rampaya izin vermiyorlar. Bağlı oldukları belediye de apartman yönetimine mimari ölçü kanunlarını uygulatamıyor.

   Diğer sorunları ise belediye E 5 karayolunun denize göre üst tarafında kaldırım düzenlemesi yapıyor ancak zorunlu engelsiz mimari tasarım ölçülerine uymuyor. Engellilerin kaldırımı kullanmaları ve yolun karşısına geçmeleri mümkün değil. Annesi belediyeye defalarca dilekçe yazdı ancak sonuç alınamadı.

   Zehra kardeşimizin hayata katılım hakkını engelleyen komşularının yaşam hakkına saygı göstermeleri gerektiğini ve belediye yi de kaldırımları ve yaya geçitlerini doğru yapmalarını hatırlatmak için;

  22 Eylül 2013 Pazar günü saat 14.00 de Pendik te  Fatih mahallesinde Fatih cami önünde toplanıyoruz.Siyasi ayrım gözetmeden yüzleşmeye devam ediyoruz,Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Ataşehir belediyeleri ve toplumundan sonra şimdi de Pendik'deyiz.

  Adem Kuyumcu

  EHDD Başkanı

  İletişim ; 0555 353 34 84

   

  AFİŞTEKİ ENGELLİ ÇOCUK NEDEN MUTLU !
  10.09.2013
  AFİŞTEKİ ENGELLİ ÇOCUK NEDEN MUTLU !

    

  EĞİTİM TÜM ÇOCUKLARIN EŞİT HAKKIDIR...

  Bu afişte tek ayağı olmayan engelli çocuğun gülme sebebi:

  1-Engelli çocuk mutlu çünkü evde hapis değil okulda.
  2-Engelli çocuk mutlu çünkü eğitim alma hakkını kullanabiliyor.
  3-Engelli çocuğu arkadaşları dışlamamış onunla oynamışlar.
  4-Engelli çocuk mutlu çünkü arkadaşları ile yaramazlık yapma hakkını kullanmış.
  5-Engelli çocuk mutlu çünkü öğretmeni onu acıyıp ötekileştirmemiş ve ona da ceza vermiş.

  Ülkede sadece bu yıl okul çağına gelmiş olduğu halde okullarda kaynaştırma kontenjanı dolu olduğu için okula gidemeyen otizmli ve farklı gelişim gösteren çocuk sayısı 30 binin üstüne çıktı. Okul çağına gelmiş 35 bin işitme engellinin sadece 7 bini okula gidebiliyor. Okul çağına gelmiş 40 bin civarında görme engelli varken okula gidebilen görme engelli sayısı 2.200 civarında. Mimari engeller başta olmak üzere okul çağına gelmiş ancak okula gidemeyen ortopedik engelli sayısının 70 bin civarında olduğu düşünülüyor. Eğitim her insan için en temel haktır. Peki bu hakkı neden kullanamıyor engelliler. Ülke nüfusunun %12 si engelli yani 9 milyon engellinin eğitim alma hakkını kullanma oranı %30 civarında...

  ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI AMA KAYDINA ENGEL KOYULDU !
  08.09.2013
  ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI AMA KAYDINA ENGEL KOYULDU !

   

   Görme engelli olarak tüm engellemelere rağmen okumaya çalışırsın, güzel sanatlar lisesi müzik bölümünden başarı ile mezun olursun. Üniversite sınavından iyi bir not alırsın ve kazandığın üniversitede mülakatlara girersin onuda kazanırsın.

   Ancak önüne ANAYASAL HAK OLAN EĞİTİM HAKKINI, BAZI YANLIŞ ZİHNİYETLER ELLİNDEN ALMAK İSTER.

   Yönetmeliğimizin 6.1 maddesine göre almıyoruz derler. İlgili maddeye göre : "Görme engelliler, bedensel sakatlığı bulunanlar, zihinsel farklılığı olanlar mülakat da seçilseler bile kayıtları yapılmaz demektedir".

   Sonra daha aşağılardaki tercihlerinden olan aynı kanun ve yönetmelikle çalışan başka bir üniversiteye kayıt olursun. ( Marmara üniversitesine kaydı yapıldı)

   Haber olunca sayın Bakan Fatma Şahin öğrenciyi aradı ve üzüntüsünü bildirdi, konuyla ilgileneceğini belirtti.

  Üniversitelerde hem eğitim engeli hem çifte standart var. Özerk oldukları için de keyfi kararlar verebiliyorlar. Herkesin yüzleşmesi dileğimizle.

   Merak edenlere önemli bilgi: Ülkemiz de çeşitli üniversitelerden mezun onlarca görme engelli Müzik Öğretmeni vardır ve öğretmenlik mesleğini yapmaktadırlar. Çanakkale 18 mart üniversitesi konferanslarımda tanıştığım, öğrencilerinin de memnun olduğu çok değerli MÜZİK ÖĞRETMENİ Uğur öğretmenimi sevgi ile anıyorum. Kendisi Lapseki ilçesi Umurbey ilk öğretim okulunda 4 yıldır Müzik öğretmenidir ve görme engellidir.

  Aşağıdaki açıklamayı yapan kişinin psikolojisi kendisi gibi olmayanı kabul etmeme üzerine kuruludur. Kardeşinin de engelli olduğunu söylemiş buda kardeşinin durumunu kabullenmediğini onu yok saydığını gösteriyor. Yüzlerce görme engelli öğretmen ve müzik öğretmeni varken bu konuda ne söylediğine bakınız : "Samsun 19 Mayıs Ünivresitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Yılmaz’a kılavuzda yapılan ayrımcılığı, neden bir görme ya da bedensel engellinin, müzik öğretmeni olamayacağını sorduk. Karşılık olarak “Bunlar öğretmen olabilir mi, çocuğunuzun böyle bir öğretmeni olmasını ister misiniz” diye sordu?"

   ( Adem Kuyumcu ) www.ehdd.org

   

   

   

  BU GÜLÜMSEME İNSANLIĞA DERSTİR ! MUSTAFALARI GÜLÜMSETEBİLMEK !
  05.09.2013
  BU GÜLÜMSEME İNSANLIĞA DERSTİR ! MUSTAFALARI GÜLÜMSETEBİLMEK !

  BU GÜLÜMSEME İNSANLIĞA DERSTİR ! MUSTAFALARI GÜLÜMSETEBİLMEK !

  Komşuları tarafından darp edilen ve apartmandaki 2 komşusunun taşınmaları için ailesine yaptığı tacize dayanmayan annesi kendi evinden kiraya taşınmak zorunda kaldı.Mustafa Koç un savunuculuğunu yapmaya başladığımızdan beri bu güne kadar tüm başvurulara rağmen Mustafa ile ilgilenmeyen ismi çok bilindik Otizm vakıflarından biri, Mustafa yı reklam aracı olarak kullanıp daha çok para toplayıp lüks hayatlarına kaynak yaratmak amacıyla Mustafa yı arar sorar oldular.

   Oysa kötü zamanlarından annesinin defalarca başvurusuna " biz özel bir kurumuz, çocuğunuza yardım edemeyiz" diye geri çevirmişlerdi. Otizmli çocukları malzeme edip milyonlarca lira para toplayan ve göstermelik birkaç otizmli çocuk dışında eğitim desteği vermeyen vakıflardan artık bıktık. Artık bunlara dur demeliyiz!

   Toplum sırf popüler oldukları için o vakıflara milyonlarca para yardım ediyor, bizler hiç bir destek bulamadan sıfır bütçe ile engellerin kalkması için mücadele ediyoruz ve başarıyoruz, Mustafaların da gülümsemesini sağlıyoruz..

  Mustafa 3 aydır devam eden 24 saat birebir eğitim programı sayesinde artık kişisel becerilerini geliştirdi, temizliğini kendisi yapıyor, tuvalet alışkanlığı gelişti, yemek yiyor, spor programını uyguluyor, salya akıntısı durdu, iletişimi gelişti ve çok daha önemlisi hiç gülmüyordu ARTIK GÜLÜYOR !

  Mustafa'nın gülümsemesi için eğitimini veren Yaşam Otizm Sporla Eğitim Merkezine ve hayırsever iş adamına çok teşekkürler.  

   ( Adem Kuyumcu ). EHDD başkanı . www.ehdd.org

   

  ENGELSİZ HAYAT İÇİN KİM NE YAPIYOR ?
  28.08.2013
  ENGELSİZ HAYAT İÇİN KİM NE YAPIYOR ?

  Engelsiz hayat konusuna gerçek veriler ve bilgiler. Hayatımıza engeller koyan kimler ? Toplumun her kesiminin yüzleşmesini sağlıyoruz. 
  8 yıl geçti hükümetin çıkardığı kanunları doğru uygulayan bir belediye başkanı, bir mimar, bir mühendis arayışımız devam ediyor. Engellilerinde rahatça girebileceği uygun lokanta, pastane ve otel arıyoruz. Araçlarını kaldırıma park eden katillerin utanmasını bekliyoruz.

  Lütfen videoyu sonuna kadar izleyiniz : http://www.youtube.com/watch?v=bBssBvVsowM&feature=youtu.be 

  OTİZMLİ Bireyin yaşam hakkına engel...
  22.08.2013
  OTİZMLİ Bireyin yaşam hakkına engel...

  Otizmli, down sendromlu, farklı gelişim gösteren ve diğer engel gruplarını ilgilendiren bu davayı kazanmak için gereken tüm çalışmaları yapıyoruz, Mustafa ve ailesinin yanındayız.

   Video görüntülerinde Mustafa ya yapılan zülmü ve saldırıları izledikten sonra hepimiz şok olduk. Bunu yapanlar aileyi sürekli tehdit ediyor ve onların tehditleri aileyi yıldırsa da bizi yıldıramayacak hep birlikte bu insanlara anayasal hak olan yaşam hakkımız olduğunu göstereceğiz.

   Otizmli bireyler bire bir eğitimle çok kısa sürede önemli oranda bireysel gelişim gösteriyorlar. Mustafa Koç İstanbul da bulunan Yaşam Otizm eğitim merkezinde çok başarılı oldu. Sakinleşti, salyası durdu, yemeği düzenli yiyor, komutları alıyor, öfke nöbetleri bitti. Davanın 4.duruşması Ekim ayı sonunda İstanbul Kartal Anadolu Adliyesinde. Bizde orda olacağız.

  Konuyla ilgili haber ;  http://www.bianet.org/bianet/toplum/149364-otizmli-cocugu-olan-bir-aile-apartmandan-nasil-kovulur 

  Show tv özel haber 1. bölüm : http://tvarsivi.com/player.php?y=15&z=2013-08-23+20%3A18%3A04&res=2013-08-23+20%3A18%3A04

  Show tv özel haber komşuların sözleri 2. bölüm : http://tvarsivi.com/player.php?y=15&z=2013-08-24+20%3A08%3A00 

  ENGELSİZ HAYAT DAYANIŞMA DERNEĞİ Aktivistleri İETT yi ziyaret ettiler.
  23.07.2013
  ENGELSİZ HAYAT DAYANIŞMA DERNEĞİ Aktivistleri İETT yi ziyaret ettiler.

   

  Engelsiz Hayat Aktivistleri İETT Genel müdürü

  Sayın Dr.Hayri BARAÇLI yı ziyaret ettiler.

   Toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunların

  çözümü için önerilerimizi sunduk.

   Birlikte çalışmak konusunda fikir birliğine

  vardık.

   İlgileri ve duyarlılığı için sayın Baraçlı'ya

  teşekkür ederiz.

  Engelli öğrenciye yüzde yüz burslu eğitim imkanı.
  14.06.2013
  Engelli öğrenciye yüzde yüz burslu eğitim imkanı.

  Engelli bir arkadaşımıza güzel bir gelecek imkanı sunuyoruz. İstanbul da bulunan başarı grafiği yüksek önemli bir Vakıf üniversitesi ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde bir ENGELLİ öğrenciye yüzde yüz %100 ( tam burslu ) Üniversite Lisans eğitimi hakkı verilecektir.

  Bursiyer öğretim ücretinin tamamından muaf olarak; yurtlarda ücretsiz konaklama, öğretim süresince ders kitabının giderlerinin karşılanmasına ve aylık cep harçlığı edinmeye hak kazanır. Burslar karşılıksız ve sadece normal eğitim-öğretim süresince devam eder. 
  Başvuru koşulları : 
  T.C. vatandaşı olmak.
  Eğitim ücretini ödemekte kısıtlı imkanlara sahip olmak.
  Başvuru sırasında lise son öğrencisi olmak.
  orta öğretim notunun en az 4.0 / 5.0 olması.
  İlgili LYS puan türünde ilk 10000 içinde yer almak.
  Tıp Fakültesi adayları için ilgili LYS puan türünde ilk 3000 içinde yer almak.
  İnsanlık birikiminin ışığı altında ülkemize ve dünyaya katkı sağlama amacı bulunan sorumluluk bilincine sahip bir birey olmak..
  Başvurular için iletişim adresi : bilgi@ehdd.org ve www.ehdd.org web sitemizdeki iletişim kanalları ile yapılacaktır.

  ENGELLİLER İSTİKLAL CADDESİNDE HİÇ BİR MEKANA GİREMEDİLER.
  25.05.2013
  ENGELLİLER İSTİKLAL CADDESİNDE HİÇ BİR MEKANA GİREMEDİLER.

  ENGELSİZ HAYAT DAYANIŞMA DERNEĞİ üyeleri Kadıköy den sonra Taksim İstiklal caddesinde de eylem yaptı. Mimari engellerin kalkması için yapılan eylemde, taksim meydanından Tünel e kadar hiç bir iş yerinin engellilerin girişine dahi uygun olmadığı görüldü.

  Dernek başkanı Adem Kuyumcu Taksim meydanında ve Galatasaray Lisesi önünde yaptığı iki konuşmada mevcut durumu anlattı. Adem Kuyumcu konuşmasından bölüm : 

  ENGELSİZ EŞİT BİR ARADA YAŞAMAK için ZİHNİYETLER DEĞİŞMELİDİR.

  Türkiye de 2002 resmi kayıtlarına göre  9 milyona yakın engelli bulunmaktadır. 2012 tespitlerine göre her yıl doğan 1 milyon 300 bin bebeğin  %10 u da çeşitli sınıflarda engelli ve farklı gelişim göstermektedir.

  Engellilikle ilgili konular anne-baba-kardeş-eş ve çocukları ile yaklaşık 40 milyon kişi doğrudan ilgilendirmektedir. 30 milyon
  seçmen konuyla yakından ilgilidir. E
  ngelliler ile ilgili kanunların yürürlüğe girdiği 2005 yılında söz konusu kanunların hayata geçirilmesi ve gerekli düzenlemeler için uygulayıcı kurumlara 7 yıl süre verilmiştir. Bu süre 07 Temmuz 2012 de
  dolmuştur. 1 + 2 yıl daha aşamalı olarak süre uzatılmıştır. 8 yıl geçmesine rağmen hala bir şey yapılmamıştır.

  Engelsiz herkes için erişilebilir; konutlar, iş yerleri, eğitim kurumları sosyal alanlar ve şehirler için kanunlar ve Tse standartları var olmasına rağmen; Mimarlar tasarımlarında engellileri yok saymakta engellerle dolu binalar ve çevresel yapılar tasarlamaktadır, Mühendisler Tse ölçülerine uymamaktadır, Müteahhitler konutlarını ve binalarını yaparken oralarda engellilerin ve yaşlıların yaşayacağını düşünmemektedir, belediyeler denetimlerinde kanun ve Tse standartlarına bakmamaktadırlar.

  İş yerleri ve kamuya hizmet veren mağazalar,lokantalar,oteller engellerle doludur.Geçen 8 yıllık sürede gereken düzenlemeleri yapmamış yeni yapılarda engellilere engeller oluşturmaya devam etmektedir.

  İlgili haber Videoları :  https://www.youtube.com/watch?v=SxYuTcAQN5A Adem Kuyumcu konuşması.

  Tv kanallarının haberleri : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ptmZ0TxpQuI 

  NTV ile röportaj : http://www.youtube.com/watch?v=-s_dlVeoUYw&feature=youtu.be 

  Engelsiz mimari çevre, Bağımsızlık ve Özgürlüktür. Eyleme çağrı.
  19.05.2013
  Engelsiz mimari çevre, Bağımsızlık ve Özgürlüktür. Eyleme çağrı.

  Engelsiz mimari yapı ve çevre, Bağımsızlık ve Özgürlüktür.

  9 milyon kayıtlı engelli, anne,baba,kardeş,eş ve çocukları ile birlikte 40 milyon kişi ve 30 milyona yakın seçmendir. Bu önemli oranın eşit yaşam hakkı kişi ve kurumlar tarafından engellenmektedir.

  Konutlar, okullar, sosyal alanlar, lokanta, pastane, kafe, sinema, tiyatro v.b. yerlerin engellerinin kalkması için engelleri koyan Mimarlar, İnşaat mühendisleri, Peyzaj mimarları, Şehir Plancıları, Müteahhitler, belediyeler dur demek için omuz omuza verip gücümüzü gösterelim. 23 Mayıs Perşembe günü Saat : 11.30 da Taksim - İstiklal caddesi girişindeyiz.

  ENGELLİLER SOĞAKA ÇIKTILAR BAŞLARINA GELMEYEN KALMADI !
  16.05.2013
  ENGELLİLER SOĞAKA ÇIKTILAR BAŞLARINA GELMEYEN KALMADI !

  Engelsiz hayat dayanışma derneği Başkanı Adem Kuyumcu A HABER televizyonun da JURNAL programında ezberleri bozan açıklamalar ve tespitler yaptı . Başkanımızın konuşmasını ve gösterdiği teknik çizimleri mutlaka sonuna kadar izleyiniz.

  Türkiye de engellilerin önüne engelleri mimarlar koyuyor. Mimarlar yaptıkları çizimlerde TSE standartlarına uymuyorlar, engellileri ve yaşlıları düşünmeyip sadece müteahhitlerin daha çok kar etme beklentilerine hizmet ediyorlar. Doktorların Hipokrat yemini gibi mimarlarında herkes için mimari tasarım çizme yeminleri olmalıdır. Doğru çizimler yapmayanların ruhsatları iptal edilmelidir.

  Mimar doğru engelsiz tasarımlar yaparsa, mühendis doğru uygularsa, belediye denetimi doğru yapıp uygun olmayana izin vermez ruhsat vermez açılış izni vermezse mimari engeller kalkacaktır.

  İlgili haber linki : http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizle/jurnal-14052013 

  ENGELSİZ HAYAT İÇİN ENGELSİZ ADALET PANELİ...
  11.04.2013
  ENGELSİZ HAYAT İÇİN ENGELSİZ ADALET PANELİ...

  Adem Kuyumcu nun "Herkes için Engelsiz Hayat" eğitim konferansları devam ediyor...

  ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ - HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT KONFERANSI.
  Tarih : 18 Nisan 2013 / Perşembe
  Saat : 13.00 - 15.00 
  Yer : Mediko binası Kırmızı salon. Görükle / Bursa

  ATILIM ÜNİVERSİTESİ - ENGELSİZ HAYAT İÇİN ENGELSİZ ADALET.
  Engellilerin adalete erişim hakkı,adli yardım ve bilgi edinmede karşılaşılan sorunlar. Eğitim hakkı, sağlık hizmeti alma hakkı, İstihdam hakkı, Sosyal hayata katılım hakkı, Savunuculuk, kabullenme ve toplum yaklaşımı...
  Tarih : 25 Nisan 2013 / Perşembe
  Saat : 13.00 - 15.00
  Yer : Atılım Üniversitesi Hukuk fakültesi. Orhan Zaim Konferans salonu.

  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT
  15.03.2013
   HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT

  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği'nin "HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT" eğitim seminerleri devam ediyor.

  İlk okullar, orta dereceli okullar, yüksek okullar ve üniversiteler de öğretmen ve öğrencilere, resmi kurumlarda yöneticiler ve çalışanlar, özel şirketlerde yönetici ve çalışanlarına,  otel, pastane ve lokanta işletmecileri ve çalışanları ile engelliler ve aileleri doğru bilgileri öğreniyorlar.

  Davet edilmemiz ve imkanların oluşması halince Türkiye nin her yerine gidiyoruz. Engellilerin hayatının özgürleşmesi için çocukların ve toplumdaki tüm bireylerin eğitilmesi ve farkındalıklarının arttırılması gerekmektedir. Acınma ve acıma kültüründen kurtulup eşit yaşam hakkına kavuşmalıyız. Engelleri kaldırmanın yolu toplumun tüm ferdlerinde zihniyetlerin değişmesi ile mümkün olacaktır.

  Başkanımız Adem Kuyumcu Buyrun Paylaşalım Programında çok önemli konulara açıklık getirdi.
  13.03.2013
  Başkanımız Adem Kuyumcu Buyrun Paylaşalım Programında çok önemli konulara açıklık getirdi.
  Lütfen aşağıda 5 bölüm halinde yayınlanan videoları İzleyiniz ve çevrenize izlettiriniz ki daha çok kişi doğru bilgilere ulaşsın ve aydınlansın...
   
  http://www.youtube.com/watch?v=higCDz5UtPM    Engelsiz mimari de kim ne yapıyor Bölüm 1.
   
  Mimari engellerin kalkması için dava açma yolları ve  ENGELSİZ TURİZM  hakkında. Bölüm 2. http://www.youtube.com/watch?v=bkCqozceLcs&feature=relmfu 
   
  Mavi kapak kampanyalarındaki gerçekler ve acıma ve acındırma duygusunun sömürülmesi sonucu oluşan durum  VE ENGELSİZ TURİZM. Bölüm 3. http://www.youtube.com/watch?v=bkCqozceLcs&feature=relmfu 
   
  Engellilerin yaşamda karşılaştıkları sorunlar, toplum duyarlılığı nedir? Bölüm 4. http://www.youtube.com/watch?v=wPQIEb_k2Qw&feature=relmfu 
   
  Engellilerin sağlık, bakım ücretleri, eğitim ve iş hayatında karşılaştıkları sorunlar Bölüm 4. http://www.youtube.com/watch?v=3Rbo0smqf4s&feature=relmfu
   
  KOÇ ÜNİVERSİTESİ VE AKA KOLEJİ SEMİNERLERİ YAPILDI.
  02.01.2013
  KOÇ ÜNİVERSİTESİ VE AKA KOLEJİ SEMİNERLERİ YAPILDI.

  HERKES İÇİN ENGELSİZ HAYAT semineri KOÇ ÜNİVERSİTESİ ve AKA KOLEJİ öğrencilerine ve öğretmenlerine sunuldu. İki farklı kademede ki eğitim kurumuna anlama kapasitelerine göre iki farklı şekilde yapılan sunumda katılımcıların tamamına yakını şaşkınlıklarını gizleyemediler. Öğretmen katılımcılar ise bu güne kadar engellilerle ilgili konularda böyle bir seminer ve sunum izlemediklerini dile getirdiler...

   

   

  31.TÜYAP İSTANBUL KİTAP FUARINDAYIZ.
  31.10.2012
  31.TÜYAP İSTANBUL KİTAP FUARINDAYIZ.

  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, Engelli şair ve yazarlarla 31. İstanbul Tüyap Kitap Fuarında 4 nolu salonda 243 nolu stantdayız.

  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği 31. İstanbul Tüyap Kitap Fuarında 4 nolu salonda. 17 - 25 Kasım 2012 tarihlerin de yapılacak fuarda; Ortopedik, işitme-konuşma, görme engelli ve farklı gelişim gösteren Şair ve yazarların kitaplarını sergileyip satabilecekleri imza günü düzenleyebilecekleri bir stand hazırladık.

  Standımızda engelliler ve ailelerine yönelik eğitim ve geliştirici kitapları da sunacağız.
  Fuar'a katılarak Kitaplarını satmak isteyen okurları ile buluşmak isteyen her sınıftan engelli arkadaşlarımız ve eğitim ve gelişim kitabı yazarlarımız kişisel bilgilerini ve kitapları hakkında kısa bilgiyi " bilgi@ehdd.org " adresine en geç 13 Kasım 2012 tarihine kadar bildirmelidirler.

  Uzakta olup fuara gelemeyen ancak kitaplarını satmak isteyen şair ve yazarlarımızda aynı şekilde bilgilendirme yazısını yollayıp daha sonrada verilecek adrese kitaplarını yollamalıdırlar.

  Derneğimiz ulaşım ve konaklama konusunda hiç bir imkana sahip olmadığı için katılımcıların kendi imkanları ile gelmeleri gerekmektedir.Bu konuda derneğimize baş vurulmamasını önemle rica ederiz. İSÖM ile irtibata geçilerek yardım talep edilebilir.


  İmkan verilmesi halinde engellilerin hayatın içinde yer alabileceklerini göstermek amacıyla özellikle hafta sonuna denk gelen 17-18 Kasım ve 24-25 kasım günlerinde engelli ve engelli aileleri ile tüm duyarlı dostlarımızı özellikle bekliyoruz.


  Tüyap Fuar ve Kongre merkezi - E5 karayolu üzeri Gürpınar Kavşağı . Büyükçekmece - İstanbul Tel : 0212 867 11 00

  İSTANBUL TİCARET ODASI İŞ BİRLİĞİNDE ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER KONFERANSLARI
  04.06.2012
  İSTANBUL TİCARET ODASI İŞ BİRLİĞİNDE ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER KONFERANSLARI

  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve İstanbul Ticaret Odası iş birliğinde " ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER KONFERANSI" yapıldı. Konferansta oturum başkanlığını dernek başkanı Adem Kuyumcu yaptı.

  İstanbul ticaret odasının otel,lokanta,pastane,cafe,retaurant,alış veriş merkezi, otopark işletmeleri ve halka açık mekan sahiplerinden oluşan 20.000 işletmeye ve yöneticilerine bilgi vermesine rağmen sektörden ilgi 1-2 otel ve turizm işletmecisi ile sınırlı kaldı.

  Adem Kuyumcu yaptığı sunum ve konuşmalarda hayatın engelsiz hale gelmesi için çalışmalarımız devam edecek dedi. ( Ayrıntılar yakında eklenecektir)

  UUludağ Üniversitesi'nde Engelsiz Daha Özgür Yarınlar için Konferans
  17.04.2012
  UUludağ Üniversitesi'nde Engelsiz Daha Özgür Yarınlar için Konferans
  Engelsiz ve eşit bir yaşama kavuşmak için çözümün çocukların ve gençlerin eğitimi ve zihniyetlerinin değişiminden geçtiğini düşünüyoruz ve çalışmalarımız devam ediyor.
   
  17 Nisan da istanbul da Mimarsinan Üniversitesi Mimarlık fakültesi öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik konferansımıza konuyla ilgili farklı kurum yöneticileri, İBB özürlüler müdürlüğü yetkilileri, il ve ilçe milli eğitim müdrülüklerinin yetkilileri, sağlık müdürlüğü yetkilileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, engelliler ve engelli aileleri de katılmışlardır. 
   
  Konferansımız sonunda tüm katılımcılar engelliler konusunda bakış açılarının ve zihniyetlerinin olumlu olarak değiştiğini, kanunları ve doğru bilgileri öğrendiklerini ve mimari uygulama örneklerinin çok iyi olduğunu söyleyerek başarılı bir etkinlik olduğunu belirtmişlerdir.
   
  Geleceğimizi kurtarmak için gençlerimizin engellilerle ilgili olarak duyarlılığını arttırmaya,acıma duygusundan kurtulup eşit yaşam duygusunu kazanmalarını sağlamaya,  engelsiz mimarinin yanlış örneklerini, uygulanması zorunlu kanuni standrtlarını ve gelişmiş ülkelerdeki doğru örneklerini gösterme çalışmalarımıza imkanlarımız ölçüsünde devam ediyoruz. 
   
  Etkinliklerimizde kısaca engellilerin ülkemizdeki durumu,birey ve toplumun yaklaşımlarını işliyor ve ayrıntılı olarakta okullar,hastaneler,resmi binalar, alış veriş merkezleri, oteller, lokantalar ve konutların nasıl engelsiz olabileceğini anlatıyor ve çizimlerle gösteriyoruz.
   
  19 Nisan da Uludağ  Üniversitesindeyiz...
  Engelsiz Daha Özgür Yarınlar için Konferans... 
   
  Uludağ Üniversitesi  İznik Mimari Restorasyon programı 1 9  Nisan 2012  -  Saat 1 4 .00
  ENGELSİZ HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR MİMARİ İÇİN ÜNİVERSİTELERDEYİZ.
  13.04.2012
  ENGELSİZ HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR MİMARİ İÇİN ÜNİVERSİTELERDEYİZ.

  Engelsiz Daha Özgür Yarınlar için Konferans...

  Engelsiz ve herkes için ulaşılabilir şehirler ve mekanlar için mevcut mimarları kanunlara ve standartlara uymaları için ikna edemiyoruz.
  Geleceğimizi kurtarmak için Mimarlık fakültelerinde, mimar,şehir plancısı, peyzaj mimari ve mühendislik bölümü öğrencilerine engelsiz mimarinin bizim için önemini, kanunları, standartları ve örnek uygulamaları ile anlatıyoruz.
   Engelsiz herkes için erişilebilir eşit bir hayat için üniversitelerde çok sayıda konferanslar veren başkanımız Adem KUYUMCU ile birlikte aktif hayatta karşılaşılan sorunları ilgili konularda yaşamdan örneklerle Görme engelli yönetim kurulu üyemiz Börte Nur Bertan, ortopedik engellilerin yaşadığı sorunları da ortopedik engelli Başkan yardımcımız Saliha Eroğlu aktaracaklar...
  Engellilerin, yaşlıların, çocuk arabalı annelerin caddelerde, kamu binalarında, konutlarda ve tüm yaşam alanlarında başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan rahat hareket edebilmelerinin yolu mimarların  “engelsiz ve herkes için erişilebilir şehir ve mekanlar” çizmeleri ve tasarımlarıyla mümkün olabilecektir.
   
  Görme engelliler, işitme engelliler, tekerlekli ve akülü sandalye kullanıcıları olarak hayata katılabilmemiz için ilk engel mimari ve fiziki koşullardır. Maalesef mimarlarımız “engelsiz mimari” konusunda hassasiyet göstermemektedirler. İlgili kanunlar var olduğu halde uygulanmamaktadır.
  Herkes için eşit ve ulaşılabilir şehirler ve mimari yapılar için 2004 yılında kabul edilen 5216 sayılı kanun ve 2005 yılında kabul edilen 5393 sayılı belediyeler kanunu ile aynı yıl kabul edilen 5378 sayılı Engelliler kanunu uyarınca ; "şehirlerin ve yaşam alanlarının tüm engelliler,yaşlılar ve dez avantajlı kesimlerin başka birine ihtiyaç duymadan ve yardım gereksinimi olmadan hareket edebilecekleri şekilde düzenlenmesi" için verdiği 7 yıllık süre Temmuz 2012 de dolmaktadır. 
  Engelsiz Mimari için son çaremiz davalar açmak...
  11.04.2012
  Engelsiz Mimari için son çaremiz davalar açmak...
  Kanun ve Standartlara uygun olarak yapılmamış mimari çevre;  Görme engelliler, bedensel engelliler, işitme engelliler, yaşlılar ve çocuklu hanımların hayatın içinde yer alabilmeleri için en önemli ve görülebilen engellerin başında gelmektedir. 
  Herkes için eşit ve ulaşılabilir şehirler ve mimari yapılar için 2004 yılında kabul edilen 5216 sayılı kanun ve 2005 yılında kabul edilen 5393 sayılı belediyeler kanunu ile aynı yıl kabul edilen 5378 sayılı Engelliler kanunu uyarınca ; "şehirlerin ve yaşam alanlarının tüm engelliler,yaşlılar ve dez avantajlı kesimlerin başka birine ihtiyaç duymadan ve yardım gereksinimi olmadan hareket edebilecekleri şekilde düzenlenmesi" için verdiği 7 yıllık süre Temmuz 2012 de dolmaktadır. 

  Engelsiz Şehirler ve Engelsiz Hayat Sistemi CNN TURK te.
  19.03.2012
  Engelsiz Şehirler ve Engelsiz Hayat Sistemi CNN TURK te.

  http://www.youtube.com/watch?v=KWTHIT5El-A 

  Şehirler nasıl engelsiz hale gelecek?

  Engelli aileleri ve özellikle babaları çocuklarını neden kabullenemiyor?

  Kendisinin vefatı halinde Engelli çocuğuna bakacak kimse olmayacağı kaygısı ile yaşayıp, engelli çocuğunun kendinden önce ölmesi için dua eden annelerin ve engellilerin yaşam kaygısına çözüm olan Engelsiz Hayat Sigorta Sistemi kurucusu, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Ardeşen Engelliler Derneği başkanı da olan Adem Kuyumcu tarafından CNNTÜRK te anlatıldı..

  ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER.
  31.01.2012
  ENGELSİZ TURİZM İÇİN ENGELSİZ TESİSLER.

  Hayatın her alanının engelsiz ve herkes için ulaşılabilir olması kanuni haktır ve bu hakkı sağlamak önemli bir görevdir. Konaklama Tesisleri ve her türlü hizmetten engelliler ve yaşlılarında yararlanma hakları vardır. “Engelsiz Turizm için Engelsiz Tesisler” projemiz, engellilere özgürce tatil yapabilme özgürlüğünü kazandıracağı gibi bireyler arasındaki eşitsizliği de kaldıracak olması nedeniyle acil ve önemli bir sosyal sorumluluk projesidir.
    
  Tesisler sadece “engelli odası yapmakla, engelli tuvaleti yapmakla, engellilere otoparkta yer ayırmakla engelsiz olamaz“, oda sayısına bakılmaksızın tesisler ve hizmet veren her yer ; görme engelliler, işitme engelliler ve tekerlekli sandalye kullanan engellilerin tek başlarına ve/veya aileleri ile zihin engellilerin de aileleri ile birlikte konaklayabilmeleri ve hizmet alabilmeleri imkanını ve eşitliğini sağlamak zorundadır.

  ENGELSİZ ŞEHİRLER ' e ulaşmak artık çok kolay...
  14.01.2012
  ENGELSİZ ŞEHİRLER ' e ulaşmak artık çok kolay...

  "Engelsiz Şehirler" kitabını ekli linkten temin edebilirsiniz.  http://www.idealpazar.com/Engelsiz-Sehirler-Adem-Kuyumcu,PR-10593.html 

  Engellilerin hayatın içinde yer alabilmeleri için en önemli koşul yaşam alanlarının engelsiz olmasıdır.

  Fiziki ve mimari düzenlemelerin nasıl yapılacağına dair yayınlanan kaynakların ve araştırmaların özetlenip derlendiği bir kitap olarak çok faydalıdır.

  Özellikle şekil ve ölçülerle belirtilmesi anlaşılabilir olması ve kolaylık sağlaması açısından önemlidir.

  Kitabın adı                                  : Engelsiz Şehirler

  Derleyen ve yayıma hazırlayan : Adem KUYUMCU

  Engelsiz Hayat dayanışma Derneği
  Garanti Bankası Koşuyolu şubesi
  Şube kodu : 1016 Hesap no : 6299516
  IBAN : TR 1400 0620 0101 6000 0629 9516